Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ce ong-uri au nevoie de acreditare?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ce ong-uri au nevoie de acreditare?

Acreditare pentru ce ?
Acreditare pentru desfasurarea activitatii din scopul ong-ului. Aici sunt interesată în special de scopul educativ al ong ului, daca e nevoie de acreditare daca avem in scop educatia
?
Diana59, utilizator
probabil va referiti la acreditare ca unitate de invatamant ex. gadinita, scoala privata? Acestea da, au nevoie de asa ceva conform legislatiei speciale in domeniul educatiei. In rest nu cred ca e nevoie de vreo acreditare pt activitati de educatie informala / nonformala in general ci, desigur, ce cere legislatia sanitara sau alte norme legale ref. autorizar sedii, atestare persoane care lucreaza cu copii etc.