Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Exista sanse de castig in acest caz cu autoritatiile ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Exista sanse de castig in acest caz cu autoritatiile locale?

Buna ziua, am o cladire inregistrata pe persoana fizica in Brasov. Timp de 3 ani mi-au venit impozitele cladirii "normale", impozite platite cu reducere pana la 31 martie , sume platite dupa declaratiile de impunere eliberate de Directia Fiscala Brasov. In anul 2020 -15 martie - a aparut o alta declaratie de impunere decat cea afisata in 5 ianuarie 2020 in care rezulta o noua recalculare pe ultimii 3 ani deoarece au constatat ca nu a fost depus raportul de evaluare in urma cu 3 ani . Suma "recalculata " a fost de aproximativ 80.000 lei . Am contestat suma la Directia Fiscala si Tribunalul Brasov . Nu s-a stabilit inca primul termen . Exista sanse de castig in acest caz cu autoritatiile locale? Multumesc !
george-neagu, moderator
Eu ma judec de 4 ani tot cu o astfel de problema. Curtea de apel au anulat sumele din decizia curtii de conturi iar anul trecut ei au pus iarasi sumele in decizia de impunere si am luat o de la capat cu judecata. La mine e vorba de 49000 lei.