Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri

In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri exact cum au calculat cei de la primarie. In urma controlului curtii de conturi in 2017 au recalculat impozitul pe cladiri PE ANUL 2015 si cu tot cu dobanzi si penalitati la zi au ajuns la o suma colosala de 49000 lei cand decizia de impunere era in jur de 1000 anual. Dupa indelungi insistente sa imi emita decizia de impunere ce sta la baza somatiei de plata pe care am contestat o si anul trecut 2021 la curtea de apel s au anulat acele sume . dar ei au trimis in 2021 o decizie de impunere cu tot cu aceste sume specificand ca acele sume s au anulat pe fon si ei au dreptul sa le introduca din nou la ramasite. Este corect? dar ca si prescriere ca datoria e din 2015 se poate pune in discutie?
george-neagu, moderator