avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri

In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri exact cum au calculat cei de la primarie. In urma controlului curtii de conturi in 2017 au recalculat impozitul pe cladiri PE ANUL 2015 si cu tot cu dobanzi si penalitati la zi au ajuns la o suma colosala de 49000 lei cand decizia de impunere era in jur de 1000 anual. Dupa indelungi insistente sa imi emita decizia de impunere ce sta la baza somatiei de plata pe care am contestat o si anul trecut 2021 la curtea de apel s au anulat acele sume . dar ei au trimis in 2021 o decizie de impunere cu tot cu aceste sume specificand ca acele sume s au anulat pe fon si ei au dreptul sa le introduca din nou la ramasite. Este corect? dar ca si prescriere ca datoria e din 2015 se poate pune in discutie?
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie cu sume ... nicobereanu nicobereanu Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie cu sume datorate din 2015 descoperite de curtea de conturi in 2017 , in urma judecarii deciziei de ... (vezi toată discuția)
Exista sanse de castig in acest caz cu autoritatiile locale? viking2007 viking2007 Buna ziua, am o cladire inregistrata pe persoana fizica in Brasov. Timp de 3 ani mi-au venit impozitele cladirii \"normale\", impozite platite cu reducere pana ... (vezi toată discuția)
Impozitele pe venituri din inchiriere stroescu stefan stroescu stefan Buna seara ! Socrul meu a decedat in 2007 si dupa 10 ani am primit de la ANAF o decizie de plata a unui impozit pe venituri (cu penalitati in valoare de 6200 ... (vezi toată discuția)