avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie cu sume ...

Am avut un titlu executoriu in 2018 emis de primarie cu sume datorate din 2015 descoperite de curtea de conturi in 2017 , in urma judecarii deciziei de impunere din 2018 s-au anulat sumele din decizia respectiva si a fost anulata executarea silita ..In anul 2021 au revenit cu o noua decizie de impunere cu aceleasi sume, decizie pe care am contestat-o si in urma judecatii ambigue a celor doua instante de judecata nejudecand fondul ci doar forma au respins contestatia mea. Acum sigur va urma titlu executoriu si executarea silita. intrebarea mea este pot invoca prescriptia sumelor din 2016 si 2017 cuprinse in decizia de impunere din 2021? sau ma pot lega de prima decizie a instantei in care au fost anulate acele sume? e vorba de 55.000 lei sume datorate pentru impozit teren si constructii , aceste sume au fost calculate de curtea de conturi prin faptul ca in anul 2015 nu s-a calculat corect impozitul pe cladiri si pana in noiembrie 2017 a ajuns cu dobanzi si penalitati la aceasta suma astronomica. Pot da in judecata functionarul pentru neglijenta in serviciu?

Alte discuții în legătură

In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri nicobereanu nicobereanu In anul 2016 am platit tot impozitul pe teren si cladiri exact cum au calculat cei de la primarie. In urma controlului curtii de conturi in 2017 au ... (vezi toată discuția)
Incheiere executor - abuz, incalcarea legilor ioan 33 ioan 33 La 31-07-2018 am primit Somatia de executare 1200/2017, precum ca sunt executat de fosta sotie pt neplata pensiilor - cum ca as fi platit cantitati lunare mai ... (vezi toată discuția)
Executare silita dupa anulare in prima instanta tontonel554 tontonel554 Am primit somatie de plata si titlu executoriu in mai 2017. Am facut contestatie si instanta de fond a anulat titlu si actele ulterioare. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)