Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stabilire salariu 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stabilire salariu 2010

Lucrez in administratia publica locala din luna Ianuarie 2008. Nu am beneficiat de nici un spor la salariu in afara de sporului de vechime si celui de calculator, dupa o perioada de aprox. 6 luni mi s-a facut salariul de incadrare 613 lei pe care il am si in prezent la care se adauga aceleasi sporuri. Bineinteles ca am actionat in instanta primaria pentru acordarea celorlalte sporuri pe care toata lumea le avea si le are si in prezent dar :-/ nimic, am pierdut toate procesele.
Va rog sa mi spuneti ce salariu voi avea in 2010 si daca mi se pot adauga aceste sporuri, asa cum prevede Legea 330/2009, chiar daca nu am hotarire judecatoreasca pentru ele.
Mentionez ca sunt referent asistent 3.
Va multumesc.
Principiul practic de bază pentru aplicarea Legii 330/2009 este că trecerea la noua formă de salarizare şi la aplicarea grilelor aferente se va face etapizat în perioada 2010-2015 (art. 7 (1) din lege). Astfel, în anul 2010 se va aplica o majorare a salariilor doar pentru cele al căror nivel este mai mic de 705 lei/lună (art. 8) - vedeţi dacă vă încadraţi în această prevedere, după ce se vor parcurge etapele de mai jos...). Practic, de la 1 ianuarie 2010 :
- noile salarii de bază vor fi cele din decembrie 2009, la care se va adauga sporul de vechime şi celelalte sporuri ce fac parte din acesta, aşa cum sunt ele prevăzute de anexele corespunzătoare pentru fiecare instituţie şi categorie de angajaţi - contractuali, funcţionari publici - ;
- sporurile neincluse în notele de subsol ale anexelor şi acordate în dec. 2009 pe statele de plată "se vor acorda într-un cuantumul care să conducă la o valoare egală cu suma calculată pentru luna dec. 2009."(art. 30 pct. (5) lit. b) din Legea 330/2009).

În rest, depinde de fiecare angajator să se regăsească în anexele care i se adresează, pentru a determina celelalte elemente de salarizare , specifice pentru angajaţii săi.
k, la anexa I/3 - administratia publica locala nu se prevede sporul de vechime; in cazul in care am 25% sporul de vechime si beneficiez si de spor noapte 25% , cum se calculeaza salariul?
~ Conținut șters la cerere ~
La anexa I/3 cred că nota finală (cea imediat anterioară începutului Anexei I/4) este valabilă pentru întreaga anexă - nu doar aferentă pct. II - astfel încât se consideră menţiunea includerii sporului de vechime în muncă în Total bază. Dar revedeţi art. 30 pentru aplicarea legii de la 01.01.2010 , tot ce aţi avut în decembrie 2009 ca salariu şi alte sporuri veţi avea şi la 01.01.2010 ! Mai mult, sporul de noapte este prevăzut la art. 18.
gd a scris:

k, la anexa I/3 - administratia publica locala nu se prevede sporul de vechime; in cazul in care am 25% sporul de vechime si beneficiez si de spor noapte 25% , cum se calculeaza salariul?

1.In lege se spun ca sporu de vechime este inclus in salariu de baza( cel din grila) .Prin urmare nu mai are ce sa vi se adauge
2. Totalitatea sporurilor pe care conducatorul institutiei poate sa le aprobe nu mai poate depasi 30%, conform legii.