Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat condus sub influenta psihoactive?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat condus sub influenta psihoactive?

Am dat probe de sange
Am inteles ca daca imi platesc analizele ajung in termen de 30/45 zile!
Am sanse sa mi-l recuperez?
Consum ocazional la petreceri!
Si este normal dupa 2 zile sa il am in corp chiar daca nu consum azi ceva!!!
Si pt asta mi la suspendat!!!
alexandru13cozzmin, utilizator

alexandru13cozzmin a scris:

Si este normal dupa 2 zile sa il am in corp chiar daca nu consum azi ceva!!!

Cocaina este detectabilă in saliva și sânge pana la 2 zile de la consum
Meth este detectabil in sânge de la 1-3 zile de la consum. (Pentru consum cronic perioada se extinde)
În firul de par mai mult, vreo 90 de zile.
Deci este normal ! Perfect normal
Pentru celeritate solicitati dvs organului de up sa achitati contravaloarea probelor biologice si angajati-va avocat specializat in astfel de cauze.
Detecția în sânge a THC-COOH este posibilă la 2-3 zile după consumul ocazional și circa 2 săptămâni în cazul consumului cronic.
Rezultatul la analize poate sa dureze cateva luni. Eu am clienti cu probe recoltate din octombrie-noiembrie si nici pana in prezent nu sunt finalizate analizele.
Cat dureaza procesul penal veti avea dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Ce treaba are cocaina cu thc aici nu inteleg?
Am specificat am fost testat thc pozitiv
Am fost sa predau probe de sange
Am cerut sa platesc analizele mi-a dat o ordonanta in care dispune plata lor de catre mine!!!
Eu am intrebat daca le-am platit si ajung in decurs de 1 luna 2 luni la ei
Sunt chemat de ei si atunci in baza la cat se retine permisu
Banuiesc ca sunt incadrat la fel ca la alcoolemie si acest lucru se pedepseste la fel ca in cazul acela!!
Dar nu am termen de suspendare ca la alcoolemie
Deci numai se incadreaza tot acolo!

VerVeri a scris:

alexandru13cozzmin a scris:

Si este normal dupa 2 zile sa il am in corp chiar daca nu consum azi ceva!!!

Cocaina este detectabilă in saliva și sânge pana la 2 zile de la consum
Meth este detectabil in sânge de la 1-3 zile de la consum. (Pentru consum cronic perioada se extinde)
În firul de par mai mult, vreo 90 de zile.
Deci este normal ! Perfect normal

Dar nu am termen de suspendare ca la alcoolemie
Deci numai se incadreaza tot acolo!

Ce anume vreti sa spuneti?
Scuzați-mă
Am confundat cu:
Conducerea sub influenta băuturilor alcoolice constituie contraventie atunci cand conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, are o îmbibație alcoolică mai mica sau egala de 0,80 g/l alcool pur în sânge. Ȋn acest caz fapta se sancţionează cu amenda și suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile.
Termenul de suspendare ma refeream
Dar eu sunt incadrat ca si cum as fi avut 3 sticle de vodka la bord!!!

Intrebare:
Cum se procedeaza daca eu am consumat duminica/ luni dimineata eu fiind oprit miercuri depistat cu thc pozitiv!!!
De ce nu este ca la alcoolemie
A 2 a zi daca nu ai baut esti ok dar la thc si a3 a zi esti beat?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dar nu am termen de suspendare ca la alcoolemie
Deci numai se incadreaza tot acolo!

Ce anume vreti sa spuneti?

@alexandru13cozzmin:
Dacă în cazul consumului de alcool, legiuitorul a stabilit o limită a îmbibației alcoolice de 0,80 g/l alcool pur în sânge dincolo de care fapta constituie infracțiune, așa încât la stabilirea gravității în concret a faptei și, deci, la individualizarea judiciară a pedepsei este avut în vedere și un criteriu obiectiv, respectiv valoarea mai mică sau mai mare a alcoolemiei stabilite în cauză, in situația consumului de substanțe psihoactive, nu este stabilită o valoare a concentrației care să aibă relevanță penală, simplul consum urmat de conducerea autovehiculului pe drumurile publice constituind infracțiune.
În acest sens, se reține orientarea exprimată de Curtea Constituțională a României , care a reținut în considerentele Deciziei nr. 138/2017 referitoare la respingerea excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 336 alin. (2) din Codul penal aceea că ″ legiuitorul a înțeles să incrimineze fapta în orice situație de conducere a unui vehicul ulterior consumului unor substanțe psihoactive”.
In exercitarea dreptului la aparare, suspectul/inculpatul, poate solicita o expertiza la INML care sa stabileasca in raport de concentrația de tetrahydrocannabinol depistată, dacă respectiva concentrație poate fi rezultatul unui consum anterior, daca această concentrație poate duce la alterarea capacității de atenție și concentrare necesare conducerii unui autovehicul etc.
Asa cum v-am spus anterior, angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna strategia apararii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat