Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori

intr-un proces de divort cu minori poate fi audiat in camera de consiliu minorul in varsta de 9 ani?
Buna ziua !
Poate fi audiat si minorul sub varsta de 10 ani.Legea 272/ 2004 admite aceasta in anumite conditii. Art.24, al.2 din lege spune ca "in orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste copilul are dreptul de a fi ascultat. Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani. Cu toate acestea, poate fi ascultat si copilul care nu a implinit varsta de 10 ani, daca autoritatea competenta apreciaza ca audierea lui este necesara pentru solutionarea cauzei".

Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat