avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Imi cer scuze ca va deranjez. Imi puteti ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Imi cer scuze ca va deranjez. Imi puteti spune va ...

Buna ziua! Imi cer scuze ca va deranjez. Imi puteti spune va rog frumos daca o persoana care are un loc de parcare de la primarie ( pe care de regula nu il foloseste) poate sa dea acel loc de parcare altcuiva? sau trebuie sa renunte la el in favoarea primariei iar primaria sa il scoata la licitatie. Din cate stiu, poate ma insel, aceste locuri de parcare sunt in proprietatea primariei si ele nu pot fi vandute de catre cei care le inchiriaza de la primarie sau mai cu seama sa va favorizeze pe cineva in schimbul unei atentii. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: RIonescu , utilizator 14:14, 3 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primarua cu scopul realizarii de fonduri la buget ,concesioneaza anual locurile de parcare
Nu este vorba despre inchiriere ci despre concesionare loc parcare auto
Concesionarii nu detin calitatea sa instraineze locul , sa vanda locul de parcare asupra caruia detin drept de utilizate provizorie
Multumesc frumos pt raspuns!

ynocentta a scris:

Primarua cu scopul realizarii de fonduri la buget ,concesioneaza anual locurile de parcare
Nu este vorba despre inchiriere ci despre concesionare loc parcare auto
Concesionarii nu detin calitatea sa instraineze locul , sa vanda locul de parcare asupra caruia detin drept de utilizate provizorie

Depinde...daca este in Bucuresti, nu primaria detine locul. ADP.
Mergeti cu persoana carei vreti sa ii dati locul la ADP si acolo il treceti pe el. Se practica!
Buna ziua! Am si eu o intrebare daca mama mea vrea să-mi cedeze locul ei de parcare, noi avand acelasi domiciliu se poate??? Va mulțumesc!
pe vremuri locul de parcare se dadea cu acordul asociatiei. Acum, ADP isi face de cap !
Ultima modificare: Marți, 2 Noiembrie 2021
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator

Alte discuții în legătură

Preluare loc parcare? dupa cumparare imobil blitzblitz blitzblitz Buna ziua, Urmeaza sa cumpar un apartament in sectorul 4 iar propietarul actual detine loc de parcare platit la Primaria Sectorului 4. Se poate prelua ... (vezi toată discuția)
Parcarea pe locurile neconcesionate din fata blocului elenadragulin@yahoo.com elenadragulin@yahoo.com Avem in jurul blocului, fata si spate, locuri de parcare neconcesionate, fiecare parcheaza unde gaseste loc liber. Numai ca, de ceva timp unii dintre vecini ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Lazar Cosmin-Celestin Lazar Cosmin-Celestin Buna ziua! In fata blocului,unde m-am mutat,exista mai multe locuri de parcare numerotate,care se pot fi luate prin contract de la centrul de Parcari(Sector ... (vezi toată discuția)