Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua! Pentru retinerea abuzului in serviciu, am ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua! Pentru retinerea abuzului in serviciu, am citit, ca ...

Buna ziua! Pentru retinerea abuzului in serviciu, am citit, ca functionarul trebuie sa indeplineasca prin incalcarea legii un act, numai daca atributiile sale de serviciu, sunt expres prevazute de legislatia primara. Mai exact, daca functionarul X, a incalcat o lege, dar, acea lege, nu e prevazuta in fisa postului/atributii de serviciu, se mai retine acuzatia de abuz in serviciu? Mulțumesc!
alex256, utilizator