Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Care este diferenta dintre bilet la ordin avalizat si ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Care este diferenta dintre bilet la ordin avalizat si angajament de plata

Care este diferenta dintre bilet la ordin avalizat de mine persoana fizica pt firma facut pt un furnizor si un angajament de plata tot pt acest furnizor?? Sunt in discutii cu furnizorul la care am datorii, am facut cu ei bilet la ordin avalizat dar nu l-au folosit. Dar mi-au cerut sa fac un angajament de plata scris de mine. Este mai ok pt mine varianta cu angajamentul? De ce mi-au cerut asta daca au biletul la ordin? Multumesc!
Gaita Cristina, utilizator
Biletul la ordin constituie titlul executoriu pentru capital și accesorii, potrivit art. 61 alin. 1 din Legea nr. 58/1934, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute de legea specială pentru a fi calificate astfel, respectiv condițiile stipulate la art. 53, 54 și 57 din aceeași lege.

Angajamentul de plata nu poate constitui titlu executoriu .
Nu se justifica si incheierea unui angajament de plata in situatia in care ati acordat deja o garantie, respectiv, biletul la ordin. Va puneti in situatia de a garanta obligatia de doua ori. Biletul la ordin fiind un titlu executoriu poate fi pus in executare imediat, chiar daca o eventuala executare ar fi nelegala. Pana la clarificarea legalitatii executarii silite initiate in baza biletului la ordin, dumneavoastra riscati o executare silita pentru o creanta pe care sa spunem ca ati achitat-o in baza angajamentului de plata.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Buna ziua, inca nu am achitat nimic. Asta mi se pare ciudat, faptul ca le-am trimis un mail cu planul meu de achitare ia datoriilor iar ei mi-au cerut sa scriu de mana, sa trec datele din buletin si semnatura cu ceea ce am zis.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Nu se justifica si incheierea unui angajament de plata in situatia in care ati acordat deja o garantie, respectiv, biletul la ordin. Va puneti in situatia de a garanta obligatia de doua ori. Biletul la ordin fiind un titlu executoriu poate fi pus in executare imediat, chiar daca o eventuala executare ar fi nelegala. Pana la clarificarea legalitatii executarii silite initiate in baza biletului la ordin, dumneavoastra riscati o executare silita pentru o creanta pe care sa spunem ca ati achitat-o in baza angajamentului de plata.

Da, pentru a dovedi in instanta ca dumneavoastra ati consimtit la acel angajament prin semnarea acestuia in original. Poate biletul la ordin acordat nu a fost completat in termenul stabilit sau nu indeplineste anumite conditii de valabilitate. Pentru mai multe detalii trebuie analizat contractul unde ar fi trebuit sa se mentioneze ca s-a constituit aceasta garantie si conditiile in care aceasta poate fi executata. Fara o analiza temeinica si fara anularea biletului la ordin nu recomand semnarea unui angajament.
Buna ziua,

in actul aditional al contractului scrie asa:
Plata se va realiza cu Ordin de Plata in contul *** deschis la ***, in termen de 30 zile de la data livrarii produselor. Furnizorul va sista orice livrare si va fi absolvit de orice obligatie fata de cumparator, in cazul in care Cumparatorul nu a achitat o factura scadenta pentru marfa livrata, in termenul si in conditiile prezentului contract. Cumparatorul emite si inmaneaza Furnizorului la data semnarii prezentului contract un Bilet la Ordin avalizat in nume personal drept garantie in alb, completat de catre Cumparator cu precizarea datei emiterii, locul emiterii si al platii, semnat de catre persoana care are dreptul legal sa semneze documente de plata in numele societatii Cumparatorului. Furnizorul poate sa intrerupa livrarile daca Cumparatorul nu respecta termenul de plata sau daca valoarea insumata a facturilor emise si neincasate depasesca valoarea limita de 12.500 lei. Furnizorul si Cumparatorul vor colabora privind indeplinirea tuturor procedurilor financiar-contabile.

Asta este tot ceea ce scrie in contract referitor la Biletul la ordin. O parere, va rog?