avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid un studio de fitness, problema acte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid un studio de fitness, problema acte

Vreau sa deschid un studio de fitness, in Iasi, doar clienti personali pe baza de programare. Nu sala clasica cu aparate.Precizez ca nu comercializez nimic. Mi-am facut singur un srl cu cod caen 9313. Am gasit un spatiu care e foarte ok pentru ce vreau eu sa fac dar in cf e trecut spatiu locativ. Am inteles de la contabila ca nu pot obtine autorizatia de functionare de la primarie in cazul asta. Am intrebat si o firma care se ocupa cu infiintarea firmelor,actelor,etc . La fel.Ce solutii am ? Neaparat sa fie spatiu comercial ? Imi e greu sa cred ca toate blocurile de la parter , unde sunt activitati, sunt prevazute sau transformate in spatii comerciale. Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
Alexu17, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 23:05, 1 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Neaparat sa fie spatiu comercial ?

Da. Nu veti obtine autorizatia de functionare de la primarie.

Imi e greu sa cred ca toate blocurile de la parter , unde sunt activitati, sunt prevazute sau transformate in spatii comerciale

Greu de crezut pt dvs. , dar sunt verificate constant de Politia locala. Daca nu ar avea, nu ar putea functiona.
Acolo a fost salon de infrumusetare. Cum a functionat ? Schimbarea in spatiu comercial dureaza f.mult si e costisitoare. Alta solutie ?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
Alexu17, utilizator
Acolo a fost salon de infrumusetare. Cum a functionat ?

Ilegal.

Alta solutie ?

Simplu.
Aveti 2 solutii:
1. Deschideti, in ilegalitate..
2. Nu deschideti.
Multumesc domnule Lucian. Exista si varianta de spatiu pentru prestari servicii ? Ce implica acest lucru ?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
Alexu17, utilizator
Revin cu un mesaj pe care l-am primit din partea contabilei. Poate clarifica cineva de aici ? Nu mai inteleg nimic .

"Buna ziua
- trebuie sa tineti cont ca spatiul trebuie sa fie declarat ca P.L. si sa obtineti aut de functionare de la Primarie. Nu trebuie neaparat sa fie comercial...punctul de lucru se poate deschide indiferent de destinatia ulterioara."
Ultima modificare: Miercuri, 31 Martie 2021
Alexu17, utilizator

Alte discuții în legătură

Autorizatie de functionare salon de infrumusetare element94 element94 Buna ziua. Detin un spatiu ca si persoana fizica. Spatiul urmeaza sa fie transformat in spatiu comercial si va deveni un salon de infrumusetare. Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Autorizație de funcționare salon de înfrumusețare in spațiu locuibil VMarius123 VMarius123 Buna ziua. Anul trecut am cumpărat un imobil (casaP+M) cu credit ipotecar la BRD, pentru a amenaja spațiul și a deschide un salon de înfrumusețare. Anul ... (vezi toată discuția)
Autorizatie isu Doozer Doozer Buna ziua Am un salon de infrumusetare in Bucuresti, acesta este situat la etajul 2 (mentionez ca am facut schimbare de destinatie din spatiu de locuit in ... (vezi toată discuția)