Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid un studio de fitness, problema acte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid un studio de fitness, problema acte

Vreau sa deschid un studio de fitness, in Iasi, doar clienti personali pe baza de programare. Nu sala clasica cu aparate.Precizez ca nu comercializez nimic. Mi-am facut singur un srl cu cod caen 9313. Am gasit un spatiu care e foarte ok pentru ce vreau eu sa fac dar in cf e trecut spatiu locativ. Am inteles de la contabila ca nu pot obtine autorizatia de functionare de la primarie in cazul asta. Am intrebat si o firma care se ocupa cu infiintarea firmelor,actelor,etc . La fel.Ce solutii am ? Neaparat sa fie spatiu comercial ? Imi e greu sa cred ca toate blocurile de la parter , unde sunt activitati, sunt prevazute sau transformate in spatii comerciale. Va multumesc
Alexu17, utilizator
Neaparat sa fie spatiu comercial ?

Da. Nu veti obtine autorizatia de functionare de la primarie.

Imi e greu sa cred ca toate blocurile de la parter , unde sunt activitati, sunt prevazute sau transformate in spatii comerciale

Greu de crezut pt dvs. , dar sunt verificate constant de Politia locala. Daca nu ar avea, nu ar putea functiona.
Acolo a fost salon de infrumusetare. Cum a functionat ? Schimbarea in spatiu comercial dureaza f.mult si e costisitoare. Alta solutie ?
Alexu17, utilizator
Acolo a fost salon de infrumusetare. Cum a functionat ?

Ilegal.

Alta solutie ?

Simplu.
Aveti 2 solutii:
1. Deschideti, in ilegalitate..
2. Nu deschideti.
Multumesc domnule Lucian. Exista si varianta de spatiu pentru prestari servicii ? Ce implica acest lucru ?
Alexu17, utilizator
Revin cu un mesaj pe care l-am primit din partea contabilei. Poate clarifica cineva de aici ? Nu mai inteleg nimic .

"Buna ziua
- trebuie sa tineti cont ca spatiul trebuie sa fie declarat ca P.L. si sa obtineti aut de functionare de la Primarie. Nu trebuie neaparat sa fie comercial...punctul de lucru se poate deschide indiferent de destinatia ulterioara."
Alexu17, utilizator