Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ridicare dividende dintr-o firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ridicare dividende dintr-o firma

Buna ziua...care sunt conditiile ca un sociat unic sa poata ridica dividente din propria firma?...de exemplu daca retrage lunar o suma de bani din banca...si la final de an hotaraste ca in functie de banii ridicati sa fie trecuti pe dividende...se poate?plateste impozit la ei nu 5%?

si mai trebuie ca firma sa aiba profit nu?
si daca se hotaraste virarea dividentelor nete direct in contul administratorului din banca...se poate?
inregistrarile contabile care ar fi?

multumesc
george-neagu, moderator
In timpul anului puteti efectua repartizări interimare de dividende care se înregistrează în contabilitate și se reflectă în situațiile financiare interimare drept creanțe față de acționari, respectiv asociați. Pentru aceasta aveti obligația să întocmiti situații financiare interimare.

Da, trebuie sa aveti profit pt repartizarea de dividende interimare sau anuale.

Nu administratorul primeste dividendele, ci asociatul. impozitul fiind de 5%. Daca asociatul primeste impreuna cu alte venituri, plafonul de 12 salarii minime, se va datora si contributie de sanatate de 10% la acest plafon (art. 170 din CF).

Ioan Petru Butariu, Contabil