avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism ...

Buna ziua!
Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism cu acte in regula, dar respectivul nu a transcris-o pe numele dumnealui. Acum imi vin amenzi de trecere pod Fetesti-Cernavoda.
Daca platesc amenzile ma pot indreapta ulterior impotriva respectivului cu plangere pentru recuperarea sumelor platite de catre mine? Am sanse de a primi hotarare judecatoreasca favorabila?
Stima!
Ultima modificare: Joi, 25 Martie 2021
bacyta, utilizator
Cel mai recent răspuns: bacyta , utilizator 19:56, 9 Aprilie 2021
Se pare ca dupa vanzarea masinii, nu ati radiat-o de la politie si nu ati depus documentul de radiere la taxe si impozite de la primaria orasului dvs.
A fost radiata de peste tot. La politie am anuntat mai tarziu când a venit prima amenda.
Ma intereseaza daca imi pot recupera banii de la el daca-l actionez in judecata.
Nu avem de unde sa stim ce va decide instanta.
Orice PV de contraventie de acest gen se poate contesta in instanta, pe baza deciziei 4/2018 a ICCJ, care a decis ca " în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, fostul proprietar pierde calitatea de utilizator și de subiect activ al contravenției constând în fapta de a circula fără rovinietă valabilă ". Astfel de plingeri se depun la judecatoria de care apartineti.
[ link extern ]

bacyta a scris:

Buna ziua!
Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism cu acte in regula, dar respectivul nu a transcris-o pe numele dumnealui. Acum imi vin amenzi de trecere pod Fetesti-Cernavoda.
Daca platesc amenzile ma pot indreapta ulterior impotriva respectivului cu plangere pentru recuperarea sumelor platite de catre mine? Am sanse de a primi hotarare judecatoreasca favorabila?
Stima!

Da, dar pt asta platesc 20 lei taxa de timbru, bani ce nu-i mai recuperez. Am 7 amenzi si posibil sa mai vina. Dandu-l in judecata mai am o sansa de a recupera banii.

Alte discuții în legătură

Vandut masina cu acte cum pot so radiez Dinuneculai Dinuneculai Buna ziua am vandut o masina cu tot cu acte .am pierdut copia de buletin a persoanei. Cum pot sa gasesc masina so radiez sau sa o denunt la furt .va rog sa ma ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in luna spetembrie 2020 am vandut un autoturism cu ... bacyta bacyta Buna ziua! In luna spetembrie 2020 am vandut un autoturism cu toate formele legale in regula. Respectivul nu a transcris-o in termen de 90 zile cum prevede ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsă rovignetă la 8 zile după vânzarea mașinii conform procedurii legale: de ce trebuie s-o plătesc eu, cum susțin cei de la primărie? Ady. Ady. Buna seara,pe data de 26 .10.2018 am vândut o masina,noul proprietar nu a plătit rovinieta si pe data de 04.11.2018 a fost depistat fără rovinieta ... (vezi toată discuția)