Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism ...

Buna ziua!
Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism cu acte in regula, dar respectivul nu a transcris-o pe numele dumnealui. Acum imi vin amenzi de trecere pod Fetesti-Cernavoda.
Daca platesc amenzile ma pot indreapta ulterior impotriva respectivului cu plangere pentru recuperarea sumelor platite de catre mine? Am sanse de a primi hotarare judecatoreasca favorabila?
Stima!
bacyta, utilizator
Se pare ca dupa vanzarea masinii, nu ati radiat-o de la politie si nu ati depus documentul de radiere la taxe si impozite de la primaria orasului dvs.
A fost radiata de peste tot. La politie am anuntat mai tarziu când a venit prima amenda.
Ma intereseaza daca imi pot recupera banii de la el daca-l actionez in judecata.
Nu avem de unde sa stim ce va decide instanta.
Orice PV de contraventie de acest gen se poate contesta in instanta, pe baza deciziei 4/2018 a ICCJ, care a decis ca " în cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, fostul proprietar pierde calitatea de utilizator și de subiect activ al contravenției constând în fapta de a circula fără rovinietă valabilă ". Astfel de plingeri se depun la judecatoria de care apartineti.
[ link extern ]

bacyta a scris:

Buna ziua!
Am si eu o speta sa-i zic asa. Am vandut un autoturism cu acte in regula, dar respectivul nu a transcris-o pe numele dumnealui. Acum imi vin amenzi de trecere pod Fetesti-Cernavoda.
Daca platesc amenzile ma pot indreapta ulterior impotriva respectivului cu plangere pentru recuperarea sumelor platite de catre mine? Am sanse de a primi hotarare judecatoreasca favorabila?
Stima!

Da, dar pt asta platesc 20 lei taxa de timbru, bani ce nu-i mai recuperez. Am 7 amenzi si posibil sa mai vina. Dandu-l in judecata mai am o sansa de a recupera banii.