avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Ma pot pensiona daca am 63 de ani si cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Ma pot pensiona daca am 63 de ani si cu grupa a doua ...

Buna ziua
Ma pot pensiona daca am 63 de ani si cu grupa a doua fac 65 ca am lucrat ani de zile cu grupa a 2 insa am cotizati doar 34 ani, 11 luni si 18 zile. Ma pot pensiona daca nu am cotizat exact 35 de ani?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Kyrcea , utilizator 21:06, 26 Martie 2021
Incheiati un contract cu casa locala pentru diferenta de zile ce lipsec pana la 35 ani, pentru a putea beneficia de reducerea varstei care este de 5 ani si 4 luni si de deschidere drepturi la pensie de limita de varsta.
Puteti sa le cumparati.
12 zile ar costa 230 de lei.
Mergeti la casa locala si lamuriti problema.
Ultima modificare: Vineri, 26 Martie 2021
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc!

Carp Mircea a scris:

Incheiati un contract cu casa locala pentru diferenta de zile ce lipsec pana la 35 ani, pentru a putea beneficia de reducerea varstei care este de 5 ani si 4 luni si de deschidere drepturi la pensie de limita de varsta.
Puteti sa le cumparati.
12 zile ar costa 230 de lei.
Mergeti la casa locala si lamuriti problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare ... Kyrcea Kyrcea Buna ziua Am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 34 si 7 luni. Am lucrat cu grupa a doua 16 ani si 5 luni. Pot cumpara cele 5 luni pentru a ... (vezi toată discuția)
Cand voi putea iesi la pensie? svarluga svarluga Buna ziua, As dori sa-mi spuneti cand voi iesi la pensie cu urmatorul stagiu de cotizare si eventual sa platesc diferenta stagiului de cotizare. Data ... (vezi toată discuția)
Barbat, nascut in 24.05.1963 cu un stagiu de cotizare de 34 ani ... soucadan soucadan Barbat, nascut in 24.05.1963 cu un stagiu de cotizare de 34 ani 2 luni (cu stagiu asimilat ), din care 16 ani si 10 luni lucrati in grupa II-a si 4 ani si 10 ... (vezi toată discuția)