Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am cateva nelamuriri legate de succesiune. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am cateva nelamuriri legate de succesiune. Daca defunctul ...

Buna seara!

Am cateva nelamuriri legate de succesiune. Daca defunctul a decedat in urma cu 10 luni si niciunul dintre mostenirori nu a facut acte de acceptare tacita a mostenirii, iar unul dintre mostenitori ulterior face o cerere pentru dezbaterea mostenirii la notar, cum vor fi anuntati ceilalti mostenitori? Si care ar fi termenul in care ar putea accepta mostenirea la notar? Se poate suspenda acest termen pentru motive justificate? Daca unul dintre mostenirori nu mai locuieste efectiv la adresa de domiciliu din cartea de identitate unde locuia impreuna cu ceilalti mostenitori, cum va afla de dezbaterea succesiunii pe cale notariala?
Multumesc!
Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema.

Succesiunea se accepta in termen de 1 an de zile, daca nu dati aceasta declaratie, e necesar apoi sa dovediti in caz de neintelegere cu ceilalti, ca ati acceptat tacit mostenirea.
daca se deschide procedura succesorala, ceilalti nu au cum sa minta ca nu existati si va trebui sa va informeze.
Nu intelege de ce asteptati ca ceillati sa faca primul pas si nu il faceti dvs decat sa va perpeliti pe forum.
Intalniti-va cu toții, discutați, puneti-va de acord cum si daca veti dezbate succesiunea la notar. Dacă nu va înțelegeți, mergeți în instanță.
La notar trebuie să fiți de acord și prezenți cu toții.
Mergeți toti, ori unul dintre dvs la notar, luati informații cu privire la actele necesare, obțineți o programare, va anunțați intre dvs si la data respectivă, sunteti cu toții prezenți.
Notarul nu va anunța, nu va cheamă de acasă, nu trage de dvs. Mai are si altceva de facut.
Cine nu se poate prezenta personal, dar are pretentii la succesiune, să trimită o procura speciala prin care împuterniceste o altă persoană să îl reprezinte la dezbaterea succesiunii.
Cine nu se poate prezenta personal, dar nu are nicio pretentie cu privire la bunurile din masa succesorala, să dea declarație de renunțare la mostenire.
La notar nu intereseaza cine ce acte de acceptare tacită a făcut. Procedura se bazeaza exclusiv pe acordul moștenitorilor.
Decăderea din drepturile de moștenitor, pe motiv că în termen de 1 an nu s-a facut niciun act de acceptare, o constata numai instanța.

gi-jane2 a scris:

Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema.

Succesiunea se accepta in termen de 1 an de zile, daca nu dati aceasta declaratie, e necesar apoi sa dovediti in caz de neintelegere cu ceilalti, ca ati acceptat tacit mostenirea.
daca se deschide procedura succesorala, ceilalti nu au cum sa minta ca nu existati si va trebui sa va informeze.
Nu intelege de ce asteptati ca ceillati sa faca primul pas si nu il faceti dvs decat sa va perpeliti pe forum.

Mulțumesc pentru răspuns. Nu locuiesc în țară și este destul de greu de venit pe timpul pandemiei având în vedere că trebuie să stau în carantină, iar locul de muncă nu îmi permite să stau plecată atât.

raluk0207 a scris:

Intalniti-va cu toții, discutați, puneti-va de acord cum si daca veti dezbate succesiunea la notar. Dacă nu va înțelegeți, mergeți în instanță.
La notar trebuie să fiți de acord și prezenți cu toții.
Mergeți toti, ori unul dintre dvs la notar, luati informații cu privire la actele necesare, obțineți o programare, va anunțați intre dvs si la data respectivă, sunteti cu toții prezenți.
Notarul nu va anunța, nu va cheamă de acasă, nu trage de dvs. Mai are si altceva de facut.
Cine nu se poate prezenta personal, dar are pretentii la succesiune, să trimită o procura speciala prin care împuterniceste o altă persoană să îl reprezinte la dezbaterea succesiunii.
Cine nu se poate prezenta personal, dar nu are nicio pretentie cu privire la bunurile din masa succesorala, să dea declarație de renunțare la mostenire.
La notar nu intereseaza cine ce acte de acceptare tacită a făcut. Procedura se bazeaza exclusiv pe acordul moștenitorilor.
Decăderea din drepturile de moștenitor, pe motiv că în termen de 1 an nu s-a facut niciun act de acceptare, o constata numai instanța.

Mulțumesc frumos, doamna Raluka! Răspunsul dvs. m-a lămurit și m-a ajutat foarte mult.
Numai bine!