avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Pentru a deschide o succesiune trebuie să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Pentru a deschide o succesiune trebuie să actualizezi ...

Bună ziua!
Pentru a deschide o succesiune trebuie să actualizezi la zi documentele de Cadastru și intabulare? Acest lucru se poate face și în primării? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 08:50, 30 Martie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt dezbatere a succesiunii nu aveti nevoie de cadastru și intabulare sau de actualizarea documentației existente.
De la biroul notarial unde vrem să dezbatem succesiunea ne cere acest lucru. Toate cadastrele să fie actualizate iar bunurile care nu au cadastru să le facem.... S.a uitat peste documente și pe o bucată de hârtie ne.a scris ce lipsește. Când avem totul pus la punct să ne întoarcem pentru dezbatere Mulțumesc

Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
ALidia23, utilizator
Din 2012 tot încercăm să dezbatem succesiunea și nu suntem cu actele la zi.... Trebuie să schimbăm titlu de proprietate că este greșit numele tatălui, să facem cadastru și intabulare pe bunuri, să cerem copie după certificatul de naștere legalizat la moștenitorul care a renunțat la succesiune(când a făcut declarația a zis ca este suficientă declarația)... Nu știm ce să facem... Dacă aș ști exact legile mi.as cere drepturile.... Dar asa trebuie să ne supunem. Mulțumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
ALidia23, utilizator
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru dezbaterea succesiunii nu este necesară documentația cadastrala.
Iar actele de stare civilă ale renuntatorului, nu este obligatoriu să fie legalizate in copie.
I s-a verificat calitatea la momentul la care a dat declarația
Adresati-va altui notar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Declarația este dată de frate la un notar și noi am mers la alt notar pentru dezbatere succesiune. Acolo ne.a verificat documentația și ne-a cerut cadastru și intabulare pe bunurile care nu au(casă +2 ha fânețe) copie legalizată după certificatul de naștere a celui care a renunțat printr-o declarație notarială, rectificare titlu de proprietate(este scris greșit numele tatălui, ne.am prezentat la primărie și așteptăm răspuns am înțeles ca durează în jur de 2-3luni poate mai mult), după completarea actelor să ne prezentăm la birou. Este al doilea notar la care am mers.... Primul s.a "împiedicat" de divorțul fără partaj, al doilea documentele, cred că vom încerca la alt notar și poate al treilea va fi cu noroc. Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. O zi frumoasă

Alte discuții în legătură

Bună ziua! părinții meu au divorțat și nu au făcut partajul ... ALidia23 ALidia23 Bună ziua! Părinții meu au divorțat și nu au făcut partajul deoarece tatăl meu la un an după divorț a decedat. Bunurile ii rămân toate mamei s.au ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire din partea copiilor aflati in strainatate mugurelu mugurelu Ion moare. La mostenire vin sotia si 3 copii dintr-o casatorie anterioara a acestuia. Un copil se afla in tara, doi in strainatate. Copii sunt de acord sa ... (vezi toată discuția)
Se poate face partaj folosind schite de cadastru? lauradafina lauradafina Buna ziua. In urma decesului tatalui meu, am hotarat sa facem succesiunea bunurilor imobile. In titlu figureaza 3 suprafete de teren aflate in extravilan si 3 ... (vezi toată discuția)