Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Mama mea are 59 ani, 27 ani de munca si 4 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Mama mea are 59 ani, 27 ani de munca si 4 copii. Indeplineste ...

Buna ziua. Mama mea are 59 ani, 27 ani de munca si 4 copii. Indeplineste toate conditiile pentru a putea iesi la pensie la data de 1 septembrie 2021? Avand in vedere ca s-a aprobat legea prin care mamele pot iesi mai devreme la pensie daca au de la 3 copiii in sus.
Multumesc!
Bună ziua,

Intrarea în vigoare a noii legi a pensiilor a fost amânată cu doi ani - până la 1 septembrie 2023:
Regulile stabilite de noua lege a pensiilor, apărută în 2019, nu se vor aplica din acest an, așa cum ar fi trebuit, ci din 2023, potrivit unei ordonanțe de urgență ce a fost publicată aseară de Guvern. Pe lângă această schimbare, actul mai stabilește și amânarea majorării punctului de pensie, care era programată în acest an.

Puteți citi mai multe în acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_490...
Multumesc!
Mulțumim și noi că ne urmăriți.