Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! In 2017 am achizitionat o garsoniera la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! In 2017 am achizitionat o garsoniera la licitatie ...

Buna ziua!
In 2017 am achizitionat o garsoniera la licitatie publica.Imobilul avea o datorie la intretinere de 1000euro,iar in urma platilor,executorul nu a despagubit si asociatia,a impartit suma de bani băncilor si unde mai erau alte datorii.
In mom.de fata eu doresc sa vand garsoniera(nu doreste sa mi elibereze adeverinta ca sunt cu plata la zi) iar asociatia imi spune sa achit eu aceasta suma .Din cate stiu nu am nici o obligatie sa achit suma(pe act adjudecare scrie ca este libera de orice sarcini.....).In cat timp se rescrie datoria,sa fie totul.pe.zero.?
Ce as putea face sa fie totul ok,in conditiile in care eu nu doresc sa achit suma(datoriile altora).
Multumesc!
Semnificatia faptului ca pe actul de adjudecare scrie ca imobilul este liber de sarcini este aceea ca asociatia nu a inscris dreptul de creanta in cartea funciara si nu detine nici un titlu executor din care sa rezulta ca fostul proprietar datoreaza respectiva suma (nu a facut proces). Fiti atent la perioada pentru care vi se solicita cotele de intretinere pentru ca dupa trei ani intervine prescriptia.
Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima", Avocat