avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua am un nepot care a scos bani din banca un ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua am un nepot care a scos bani din banca un credit de ...

Buna ziua am un nepot care a scos bani din banca un credit de nevoi personale a ramas in urma cu rata pe 2 luni ar dori acum sa vanda casa il afecteaza cu ceva acest lucru sa nu poata sa vada casa din cauza ca este dator la banaca 2 luni ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:46, 2 Aprilie 2021
Casa este ipotecată cu acest credit`? De ce vrea să vândă casa, să plătească creditul integral`?
Nu este ioptecata la credit vrea sa o vanda sa isi cupere alceva si sa achite si creditul

Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
Poate vinde fără probleme dacă nu este ipotecat. Dar trebuie să verifice la cartea funciară să nu pună între timp banca ipotecă, dacă declară creditul scadent după 90 de zile. Dacă se întâmplă așa nu va mai putea vinde.

Oricum va verifica notarul când va procesa contractul de V/C.
Ultima modificare: Vineri, 2 Aprilie 2021
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu bancile gavrusdaniel gavrusdaniel buna ziua,in urma cu mai multi ani in urma am scos din doua banci 2 credite am platit vreo 2 ani dupa aia firma la care lucram a dat faliment, ratele sau ... (vezi toată discuția)
Executare imobil ipotecat la o alta banca lolica69 lolica69 Va rog frumos sa-mi spuneti ce este de facut in urmatoarea situatie: Am un credit ipotecar de 70000 euro la o banca pentru care banca are ipoteca de rang 1 ... (vezi toată discuția)
Credit de nevoi personale cu ipoteca ddaannbz ddaannbz Buna ziua! Am un credit de nevoi personale cu ipoteca obtinut in anul 2008.Am ajuns la un moment in care nu mai pot face fata ratelor si din acest motiv as ... (vezi toată discuția)