Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare utilitati pe firma care administreaza ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare utilitati pe firma care administreaza imobilul?

Buna ziua,

Firma care administreaza un imobil pentru alta societate primeste lunar facturile de utilitati (gaz, curent etc.), dar aceste facturi sunt pe persoana fizica. La randul sau firma care administreaza imobilul trebuie sa refactureze aceste utilitati catre chiriasii cladirii.

Cum se fac inregistrarile acestor operatiuni in contabilitatea firmei care administreaza imobilul?
george-neagu, moderator
Administratorul unui imobil va actiona doar in conformitate cu legea asociatiilor de proprietari , Legea nr. 196/2018, nu refactureaza.