Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Greseala in prima intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Greseala in prima intabulare

Buna ziua,
Am cumparat o firma care are in proprietate cateva cladiri , pe teren concesionat.Am facut un nou contract de concesionare pe numele meu si am platit taxe pe o perioada de 24 de ani (concesionarea este pe 40 de ani.)
In actul de vanzare cumparare sunt trecute 2 numere de CF, (doua parcele de teren la aceeas adresa)
Firma care a facut prima inregistrare CF pe numele meu a gresit si a trecut in acte numai o parcela. Acum cand am incercat sa intabulez o cladire noua construita legal pe teren am constatat ca in loc de 3000 de m cat scrie pe Contarctul de vanzare cumparare sunt doar 1069 m intabulati .

Care ar fi procedura de rectificare .
Va multumesc anticipat
Adresati-va primului expert cadastral si solicitati-i rectificarea. Sau, daca a doua parcela nu este intabulata deloc, intabulati-o acum, tot cu ajutorul unui expert cadastral. Nu vad cum vi s-a eliberat autorizatie de construire pe cea de-a doua parcela cata vreme nu ati depus un extras de carte funciara care sa ateste ca dreptul de proprietate este intabulat pe numele dvs.
Multumesc,si va doresc o zi buna!