Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare firma cu cladiri pe teren concesionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare firma cu cladiri pe teren concesionat

Am mostenit o firma care are in patrimoniu cateva cladiri construite pe un teren concesionat pe 40 de ani. S-a efectuat plata ptr concesiune pe o perioada de 25 de ani.
Intrebarea mea este, ce se intampla cu terenul concesionat daca vand firma? Cumparatorul preia contractul meu de concesiune sau trebuie sa incheie un alt contract pe numele lui ?
Una din cladirile care fac parte din patrimoniul firmei nu este trecuta in CF(nu este intabulata pe terenul concesionat).Poate cineva sa imi spuna daca este necesara intabularea, sau daca vand firma cu tot cu cladire nu e nevoie de intabulare ,ca o face cumparatorul pe numele lui?
Daca vindeti firma prin transferul partilor sociale / actiunilor atunci trebuie indeplinite doar formalitatile de la Registrul Comertului. In rest situatia bunurilor aflate in proprietate societatii ramane identica, nu sunt necesare alte formalitati.
Cu stima,
Ce se intampla cu contractul de concesiune ? Cumparatorul preia acelas contract de concesiune, sau face un alt contract ?
Va multumesc foarte mult si va doresc o zi buna!
Maggiem, utilizator
Contractul de concesiune va ramane in vigoare pe numele firmei.
Va multumesc foarte mult.