Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In anul 2020 am facut succesiunea dupa decesul mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In anul 2020 am facut succesiunea dupa decesul mamei mele , eu ...

In anul 2020 am facut succesiunea dupa decesul mamei mele , eu fiind unicul mostenitor . Mentionez ca am primit o suprafata de pamant. Problema este ca in primavara acestui an (2021) cand sa intru pe suprafata sa o lucrez a venit cineva care are contract de arenda pe suprafata pe care am mostenito. Intrebarea mea este daca pot intra pe suprafata sa o pot lucra fara sa am probleme cu legea . Va multumesc.
Daca arendasul are un contract de arenda valabil incheiat cu mama dvs, inregistrat la consiliul local si care se afla in perioada de valabilitate, nu va puteti folosi de teren pana cand expira contractul. In schimb, vi se cuvine arenda.