Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... temei juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

temei juridic

Vă rog să îmi indicaţi temeiul juridic al modificării unui contract de vânzare cumpărare care a fost greşit încheiat, având la bază un titlu de proprietate emis greşit şi corectat.
Vă mulţumesc anticipat !
Jonny93, utilizator
buna ziua!
in principiu s-ar putea face o incheiere de rectificare.
dar nu stim exact situatia.
la momentul semnarii contractului de vanzare cumparare, eroarea exista?
nu s-a observat?
care a fost situatia?
Da. La momentul incheierii contractului eroarea exista, dar nu a fost observata. S-a cumparat o suprafata de teren care in realitate este mai mare si are alte date de identificare cadastrala. S-a procedat la modificarea titlului de proprietate, dar nu poate fi facuta intabularea pentru ca suprafata de teren din contract si datele de identificare cadastrala ale acesteia nu corespund cu cele din titlul de proprietate. Trebuie sa precizez ca vanzatorul nu mai este in viata si contractul de vanzare-cumparare a fost incheiat acum 11 ani.
deci, s-a cumparat un teren la mom semnarii contractului de vanzare cumparare nu exista documentatie cadastrala?!
fiind vorba de o modificare pe obiectul contractului de vanzare cumparare, nu stiu ce sa va spun.
mergeti la notarul care a autentificat contractul, rectificare el o va face.
Daca prin documentatie cadastrala intelegeti intabulare, acum 11 ani nu era obligatorie la vanzare. La acel moment exista titlul de proprietate (gresit) si s-a intocmit o schita care delimiteaza terenul asa cum este in realitate, dar are datele din titlul de proprietate.
As vrea sa stiu daca aceasta rectificare nu poate fi dispusa de instanta de judecata, asa cum s-a procedat cu titlul de proprietate. Ar fi trebuit ceruta atunci prin aceeasi actiune?

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat!
Jonny93, utilizator
Principiile in zona avocatilor , notarilor publici si a executorilor judecatoresti, "erori" li se spun, ar trebui sa plateasca!