Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Are voie comitetul executiv sa faca cheltuieli fără ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Are voie comitetul executiv sa faca cheltuieli fără informarea ...

Are voie comitetul executiv sa faca cheltuieli fără informarea si aprobarea presedintelui? Administratorul le-a decontat cheltuielile fără măcar sa ma întrebe si le-a distribuit pe liste. Eu (presedinte) nu am aprobat, le-a scos de pe listele din ianuarie, dar le-a redistribuit pe februarie. Cand i-am facut observație ca nu trebuia sa le deconteze fără aprobarea mea, a motivat că el tb sa execute ordinele cex. Deci președintele are rol decorativ?
prettydaniola, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Tot conform acelelorasi dispozitii presedintele comitetului executiv este presedintele de asociatie
Parcurgeti responsabil disp L nr 196/2018 si vedeti limitele de competenta ale presedintelui de asociatie,ale comitetului executiv si ale administratorului de imobil
Am citit legea. Nu scrie la atribuții comitet ca poate sa faca cheltuieli, dar întrucât comitetul poate organiza AG inseamna ca poate sa faca orice cheltuială legată de aceasta. Pe lângă care s-au mai strecurat si "altele"
prettydaniola, utilizator
Schimbati-va administratorul. Tot presedintele se ocupa de schimbare.
Ședințele Comitetul Executiv este condus-ă de către președinte . Deciziile din comitet executiv se iau in majoritate de voturi pentru care se întocmește proces verbal și se semnează de toți participanții de la ședință .Dacă adm. nu cunoaște legislația căutațivă altul vorba lui @vali m .
Eu nu am participat la ședințele cex pt ca nu am putut, oricum ei sunt 4 contra mea, deci indiferent de opoziția mea, ei hotărăsc ce vor. Ei au hotărât si AG sa se tina afara, pe strada, in conditiile în care le-am spus că încalcă un art din HCNSU nr 35/10 febr si 16/10 mar, care spune Clar ca se interzice orice "intrunire" in spații deschise. Nu i-a interesat nimic decat sa tina AG cu orice preț, știind că vor veni f puțini oameni si vor putea impune ei ce au chef. Asa ca s-au apucat de organizarea AG, cu toate cheltuielile aferente, pe care eu nu le-am aprobat, dar s-au dus la admin si acesta le-a dat banii pe loc si fara sa ma anunte. Apoi scuza a fost ca cf legii admin pune in aplicare deciziile cex.

BEN46 a scris:

Ședințele Comitetul Executiv este condus-ă de către președinte . Deciziile din comitet executiv se iau in majoritate de voturi pentru care se întocmește proces verbal și se semnează de toți participanții de la ședință .Dacă adm. nu cunoaște legislația căutațivă altul vorba lui @vali m .