Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am urmatoarea problema: cu asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am urmatoarea problema: cu asociatia de proprietari: ...

Buna ziua, am urmatoarea problema: cu asociatia de proprietari: vreau sa vad contractul de modernizare a liftului incheiat intre asociatia de proprietari si firma de lifturi in valoare de 67750 lei si pentru acre am platit 3 ani, fara ca sa vedem un act oficial. Mentionez ca din cauza ca eu am calitatea de uzufructuar viager si baiatul meu este proprietar, presedintele nu vrea sa raspunda la petitiile facute de mine.Anul trecut dupa ce am primit raspunsul ca din ce motiv nu imi raspund baiatul meu a facut si o "Procura Speciala"pe care am depus-o la asoc. de propr. si totusi nu imi raspund la petitii. Din aceasta cauza anul trecut a facut o petitie baiatul meu in calitate de proprietar, dar nu i-a raspuns presedintele la petitie. In anul acesta am facut o alta petitie in numele meu in calitate de uzufructuar si baiatul meu in calitate de proprietar in speranta ca va raspunde in scris si primesc copiile xerox solicitate. Dupa aceasta petitie,presedintele asociatiei de proprietari a inceput sa-l sune pe baiatul meu, la chemat la sediul asociatiei de proprietari( dar, nu sa dus) si i-a spus la telefon, ca ma da pe mine in judecata pentru hartuire ,deoarece vreau sa vad actele: contractul in valoare de 67750 lei, vreau sa vad daca a fost mandat presedintele pentru a semna acest contract in cadrul unei adunari generale legale, dar vreau sa vad si alte acte, care niciodata nu sunt afisate la avizerul condominiului nostru. Mentionez ca eu am cumparat apartamentul in anul 1976 cu contract de vinzare cumparare si in anul 2002 am facut donatie baiatului meu, dar el s-a mutat din anul 2008 la casa cu curte cu familia lui, el nu cunoaste problemele care sunt la asociatie si nu vreau sa-l implic in problemele mele cu asociatia de proprietari, eu platesc toate cheltuielile, niciodata nu am fost restanta, dar imi este incalcat dreptul meu de a stii ce platesc. Toate actele pe care le-am cerut conf. Legii 196/2018 art.49 alin.7, art.57 lit.r, art. 55 alin.4 , etc ar trebui sa fie afisate la avizierul fiecarui condominiu. La ultima petitie pina la urma a trimis un raspuns ca contractul cu firma de lifturi nu se poate afisa la avizier si se poate citi la sediul asociatiei, ca contractele de munca(am cerut contractul de mandat al presedintelui, cenzorei, contractul cu administratorul de condominiu) nu se dau in copii xerox, contractul de inchiriere pentru sediul asociatiei se poate citi la sediul asociatiei........mai scrie ca:" nu au uitat sa raspunda la sesizarile depuse si pentru a solutiona problemele ridicate l-au invitat telefonic pe baiatul meu la sediul asociatiei pentru a discuta personal toate problemele pe care le aveti". Mentionez ca un vecin a fost la sediul asociatie si a vrut sa faca o fotocopie de pe contractul (22 de pagini) incheiat de asociatia de proprietari si firma de lifturi, dar nu la lasat presedintele a spus ca "a primit indicatii de la primarie sa nu lase pe nimeni sa faca fotocopie din cauza pandemiei".........vecinul sa dus de doua ori la sediu sa citeasca contractul, dar nu era contractul original, era un contract pe care scria ca "conform cu originalulul". Mai mentionez ca suprafata sediului este de aprox. 2,5 mp si mai sunt 2 persoane,( presedintele si adiminstratoarea ), nu trebuie respectata distantarea sociala de 2 m intre persoane?la asociatie vin proprietarii sa plateasca consumul, stau la rind si este un dute vino, galagie. Cum poate presedintele sa aiba pretentia ca proprietarii sa citeasca contractul in asemenea conditii la sediul asoc. de propr.? Este clar ca ceva se ascunde si nu vor sa faca copie xerox contracost, dar nici fotocopie de pe acest contract de modernizare a liftului, conf. Legii 196/2018 art.28 la nici un proprietar. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez pentru a obtine o copie de pe contractul cu firma de lifturi in valoare de 67750 lei? Presedintele nu trebuie sa raspunda in scris la petitiile facute in scris, in termen de 10 zile conf. art.57 lit e ? Va rog sa ma sfatuiti cum pot sa obtin contractul actele, fara a fii implicat baiatul meu care nu cunoaste legea,nu are timp, nu cunoaste toate problemele care sunt la aceasta asociatie de proprietari. Daca eu am calitatea de uzufructuar viager si baiatul meu de proprietar, nu isi preia sarcinile dupa decesul meu? Se poate ca eu sa fiu tratata ca o chiriasa? imi cer scuze ca am scris asa de mult. Va doresc o zi frumoasa!
Buna ziua,

Puteti sa formulati o actiune in fata instantei de judecata prin care sa solicitati obligarea asociatiei la prezentarea documentelor care va interesează. In masura in care decizia de a moderniza liftul nu a fost adoptata conform prevederile legale se poate solicita restituirea sumelor pe care le ati achitat.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Referitor la lift...vedeti daca este vorba de modernizare sau reparatii. Noi am primit de la ISCIR indicatia de a schimba cablurile...au costat enorm, s-au schimbat cu Ascensorul SA. Cheltuiala a intrat la reparatii urgente, s-a facut fara aprobarea AG. Dar, tot contractul s-a pus la dispozitia locatarilor.
Informatiile comunicate de catre presedintele de asociatie nu concorda cu dispozitiile in vigoare
Art. 28. - (1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informaţi în legătură
cu toate aspectele ce privesc activitatea asociaţiei, să solicite în scris şi să
primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii
după documentele asociaţiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a
acestora[
/quot]
a primit indicatii de la primarie sa nu lase pe nimeni sa faca fotocopie din cauza pandemiei".

Este un tertip folosit de reprezentantii asociatiilor de proprietari ca sa motiveze refuzul respecxatrii si aplicarii dispozitiilor in vigoare
Daca este un presedinte responsabil,la cerereeliberare copie document,presedintele comunica copia si astfel este respectat atat dispozitia L nr 196/2018 cat si precizarea primariei...
Este un razboi al nervilor initiat d epresedinte ca sa isi arate superioritatea fata d elocatarii care ii asigura indemnizatia lunara
Dv nu aveti cum sa fiti apreciata drept chirias atat timp cat nu exista document legal de locatiune,mai mult aveti calitatea de uzufructuar viager,cu toate drepturile civile aferente
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. D-na avocat am formulat o cerere de chemare in judecata cu" obligatia de a face", eu avind calitatea de uzufructuar viager. Am prmit raspuns de la judecatorie ca trebuie sa depun la dosar: -dovada calității de reprezentant, cf. art. 151 NCPC

Depuneți procură autentică din care să rezulte expres că domnul X a împuternicit pe doamna X să îl reprezinte în fața instanțelor de judecată, cu respectarea dispozițiilor art. 85 – 87 Cod Procedură Civilă.
Semnați cererea de chemare în judecată
certificați copiile tuturor înscrisurilor ca fiind conforme cu originalul,
Daca baiatul meu este NUDA PROPRIETAR tot trebuie sa imi faca procura generala?Actele le-am trimis pe email Multumesc pentru ajutorul acordat.
va rog sa imi spuneti eu in calitate de uzufructuar viager, am si procura speciala de la baiatul meu, care este nuda proprietar. Am facut o cerere de chemare in judecata cu"obligatia de a face" In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile Legii 196/2018
-art.29 alin.(3) d Orice persoană sau orice proprietar care se consideră vătămată/vătămat într-un drept al său din cauza neîndeplinirii sau îndeplinirii defectuoase a atribuțiilor de către președinte, membri ai comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator se poate adresa în scris compartimentelor prevăzute la art. 10 sau, după caz, instanțelor judecătorești. In drept, imi intemeiez cererea pe prevederile art.28, alin.(1), art.52, art.29 din Legea 196/2018.art.194 cpc. 1516 c.civ, Legea 196/2018. Am primit raspuns de la judecatorie ca: DEPUNEȚI, în 2 exemplare,:

-dovada calității de reprezentant, cf. art. 151 NCPC
Inseamna ca trebuie sa imi faca baiatul meu o procura generala? Este o problema ca am mentionat art.28 si din aceasta cauza imi cer procura generala? Va multumesc pentru raspuns.