Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuzuri în asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuzuri în asociație

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti eu am donat apartamentul baiatului meu in anul 2002 si eu am calitatea de uzufructuar, dar am si oprocura speciala facuta la un notar public de catre baiatul meu pentru a imi folosi pentru al reprezenta in toate problemele legate cu asociatie de proprietari, am dreptul de a semna in locul lui. Aceasta procura am depus-o la asociatia de proprietari si in actele de la asociatie este trecut baiatul meu de cind am facut donatia. In cartea de imobil suntem trecuti amindoi din anul 1978, dar totusi presedintele anul trecut a scos un extras CF numai pt apartamentul in care locuiesc eu singura, (baiatul sa mutat cu familiadin 2008 la casa cu curte) si mi-a trecut la consum pe luna noi.2019 chel.indiv. extras carte funciara CF 25 de lei. Bani pe care am refuzat sa-i platesc, deoarece nu au dus la asociatia de proprietari toti cei 486 de proprietari extras CF. Eu niciodata in viata mea nu am fost restanta , presedintele mi-a spus ca a fost curios sa vada ca cine este proprietar, desi in toate actele de la AP este trecut baiatul meu si locuiesc de 42 de ani in acest bloc, administratora lucreaza la asociatie de peste 30 de ani . Consider ca aceasta suma de 25 lei este o cheltuiala administrativa si nu un consum al meu. Am facut contestatie la asociatia de proprietari, dar refuza sa imi raspunda la sesizari. Am facut sesizare si la primarie si am primit raspuns ca presedintele a afisat pe usa de la intrare ca conf.Legii 196/2018 art.57.alin.1 si conf. art 33, alin 6 proprietarii sa prezinte actele copie de pe contractul de vinzare cumparare, copie de pe buletin pentru intocmirea cartii de imobil (se refera la cei care au cumparat recenta apartamentele si nu la cei care sunt trecuti in cartea de imobil veche de 42 de ani) si primaria mi-a spus ca conf.art 28 numai proprietarii au dreptul sa primeasca copie de pe actele de la asociatia de proprietari. Mentionez ca de anul trecut asociatia de proprietari nu vrea sa imi mai raspunda la sesizari invocind motivul ca nu eu sunt proprietara si la fel imi da raspuns si primaria. Va rog sa-mi spuneti daca este corect ca numai pt mine sa scoata extras CF si sa fiu trecuta ca restanta cu suma de 25 lei , desi Nu toti proprietarii au dus aceste extrase CF, actele la AP ? Eu am facut sesizari deoarece asociatia de proprietari nu a reactualizat actele la Judecatorie, Statutul, sediul, acorddul de asociere, nu stim citi bani avem in fondul de reparatii, in fondul de penalizari de intirziere, platim foarte mult la consum si am vrut sa vad ce contracte are incheiate AP cu firmele de utilitati, se excuta lucrari fara acordul proprietarilor, isi majoareaza salariile fara a se tine AG fara ca proprietarii sa stie , doar vedem ca cresc cheltuielie cu sal.adminstrative, platim foarte mult apa-meteo+ lift (sunt trecute impreuna desi acestea NU au nici o legatura intre ele sunt de la firme diferite),doar dispar banii din fondul de reparatii. In luna febr. a adus o singura oferta pt a moderniza liftul dar administratora Nu a venit la sedinta de bloc cu situatia fondului de reparatii si mi-a spus verbal citi bani avem in acest FR dar lipseste suma de 8000 lei, dupa calculele mele. Pt a schimba liftul nu trebuia sa aduca mai multe oferte, mai ales ca aceast firma are pretuiri foarte mari si au zis ca pina cind se termina lucrarea pretul va mai creste si nici nu da garantei pentru lucrarea executata, doar pt piesele pe care le monteaza ce primeste de la firmele de unde cumpara aceste piese. Mai avem o problema foarte mare toate proprietatile comune private cumparate de catre toti proprietarii din 1976, respectiv: spalatorii, uscatorii, spatiile ala(unde si-au facut pivnite unii proprietari, fara proiecte , fara acordul tuturor proprietarilor) le este schimbata destinatia initiala si sunt ocupate in mod abuziv numai de catre unii proprietari, dar cheltuielile cu aceste spatii le platim toti locatarii, desi in Statul AP scrie ca adminsitratora trebuie sa le incheie contracte de inchiriere la cei care le folosesc. Daca toate aceste cheltuieli ar fii trecute pe lista cu consumul, atunci nimeni nu ar face nici o sesizare. Nu exista nici o transparenta la AP si de ani de zile platesc ce consuma si folosesc altii . Din aceasta cauza ca am cerut explicatii si acestia nu stiu cum sa ma blocheze, desi eu am invocat din Legea 196/2018 art.29 si din art.52 ca orice persoana care se considera vatamata are dreptul sa cunoasca si sa dea in judecata AP, problema este ca imi este incalcat dreptul la informare, ma consider discriminata si nu am dovezile necesare pt a initia un proces in instatnta de judecata. Acum nu stiu daca eu ca uzufructuar cu procura speciala pot sa dau in judecata AP? Mentionez ca AP este foarte mare are 486 de apartamete cu 12 condominii intre care nu exista nici o proprietate comuna si presedintele este din cartier si nu din condominiul nostru. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, am apelat la un avocat, dar mi-a spus ca ma costa foarte mult si sa fiu pregatita cu o suma care mi se pare foarte mare pt mine care am o pensie foarte mica. Poate imi dat dvs niste sfaturi sau macar sa stiu daca pot ca uzufructuar sa initiez un proces in instanta. Va multumesc anticipat. Imi cer scuze pt ca am scris asa de mult,
Buna ziua,
N-am avut rabdarea sa citesc totul...
Cum a spus si primarie, proprietarul poate face demersurile...
Studiati legea 196/2018 si vedeti daca va descurcati sa urmati pasii de acolo pentru a primi informatiile solicitate ( de fapt fiul dvs., proprietarul, trebuie sa urmeze acesti pasi).
Tot fiul dvs. poate contacta un avocat pentru a merge in instanta daca nu primeste informatiile solicitate conform legii.
Cum a spus si domnul avocat... acest proces o sa coste ceva ( expertize contabile, etc.) dar puteti recupera acesti bani, daca castigati, sub forma de cheltuieli judiciare.
Multumesc pt raspuns. Baiatul meu nu locuieste cu mine si toate cheltuielile cu asociatia de proprietari eu le suport. Am vrut sa stiu ce drepturi am in calitate de mama si ca uzufructuar in raport cu asociatia de proprietari, daca am o procura speciala eliberata de un notar public . Multumesc pt raspunsuri. va doresc o zi frumoasa
Va confruntati cu o situatie complexa generata de disputele/polemicile defectos derulate si solutionate,astfel incat,acum cand apelati la presedintele de asociatie acesta intelege sa va taxeze si isi arata "superioritatea" refuzand solutionarea cererilor dv
Dv denuntati nereguli in asociatia de proprietari,presedintele de asociatie-conform dispozitii L nr 196/2018 precizeaza ca nu sunteti proprietarul apartamnetului astfel ca nu va poate pune la dispozitie informatiile solicitate si astfel s a ajuns in situatia in care niciuna dintre parti nu intelege sa fie intelegatoare,toleranta sa poata ajunge la un numitor comun cu cealalata parte
Puteti sa intrati in posesia informatiilor ,solicitand fiului dv care detine calitatea de proprietar sa redacteze cerere catre presedintele de asociatie de proprietari
orice persoana care se considera vatamata are dreptul sa cunoasca si sa dea in judecata AP

Legiuitorul a dispus dreptul in favoarea tertului-dar care face dovada calitatii in raport si fata de asociatia de proprietari
Nu va hazardati cu actiune in instanta,deoarece mai ales in situatia actuala,termenul de solutionare este de lunga durata-situatie care va inrautati relatiile intre dv si asociatia de proprietari
Incercati sa solutionati diferendul cu intelepciune,cu intelegere si cu toleranta,discutati cu fiul dv sa contacteze presedintele de asociatie sa clarifice aspectele care suscita interesul
Va multumesc pentru raspuns. Am vorbit cu baiatul meu si va face o sesizare in numele lui. Eu am facut o plingere pentru abuz in serviciu la procuratura in luna febr. si in luna mai am mai anexat alte dovezi la dosar. Astept raspunsul de la procuratura,..........am inteles ca dureaza pina termina cercetarea. Va doresc o zi frumoasa
Ar exista un temei legal pentru demersul dv reprezentat de disp L nr 196/2018
art 29
(3) Orice persoană sau orice proprietar care se consideră vătămată/vătămat într-un drept al său
din cauza neîndeplinirii sau îndeplinirii defectuoase a atribuțiilor de către președinte, membri ai
comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator se poate adresa în scris
compartimentelor prevăzute la art. 10 sau, după caz, instanțelor judecătorești.

Problema este ca de regula,inspectorii din primarie nu se implica in verificare si solutionarea de astfel de spete ,iar solutionarea in instanta ...reprezinta un razboi al nervilor,care nu va garanteaza solutie favorabila