avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare chelt asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare chelt asociație

Repartizare chelt asociație
Buna ziua.
Suntem o asociație de proprietari formată din 2 scări. În situația în care se zugrăvește sau se fac reparații doar la una din scări, este obligatoriu sa suporte toata asociația cheltuielile respective?
Va rog sa imi indicati si care e baza legală.
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2020
Petro38, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 08:43, 11 Noiembrie 2020
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar dacă sunt fraieri, ceilalți. Baza legală este legea 196 /2018 și art. 654 alin 2 din codul civil. E vorba de o proprietate comuna exclusivă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2020
latka, moderator
Nu prea m.a clarificat raspunsul dvs.
Am citit lg 196 Dar nu rezultă cu claritate asa ceva.
Administratora noastra asa ne.a spus, că tb sa suporte toata asociația, pt ca asa i.au spus cei de la primărie.


latka a scris:

Doar dacă sunt fraieri, ceilalți. Baza legală este legea 196 /2018 și art. 654 alin 2 din codul civil. E vorba de o proprietate comuna exclusivă.


Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2020
Petro38, utilizator
4 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Știu ca nu rezulta din legea 196, acolo puteți citi despre proprietatea comuna exclusivă, dar citiți art. 654 alin 2 din codul civil și va veți lămuri, ca numai cei din scara unde se zugrăvește suportă cheltuielile. Asa e legal. Spațiul zugrăvit este proprietatea comună exclusivă a celor de acolo, deci numai ei vor suporta cheltuielile.

Cei de la primărie nu cunosc legile.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2020
latka, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt răspunsuri.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si noi avem o asociatie pe blocul nostru, cu 2 scari ( bloc cu 7 etaje ). Cand s-au efectuat anumite lucrari DOAR la o scara cheltuielile au fost suportate de toti locatarii acelei scari doar. Pai daca se repara liftul de la scara 2 ce treaba au cei de la scara 1 cu lucrarile la liftul de la scara 2? La fel si cu zugravitul. Starea de curatenie este valabila la scara unde s-a facut si afecteaza locatarii acelei scari ( dincolo poate sa fie mizeria in toi ) si atunci vi se pare normal ca cei unde este mizerie sa dea bani pentru ca s-a zugravit? Dar e bine ca intotdeauna , mai ales ca sunteti doar 2 scari, sa faceti asemenea actiuni la ambele scari ca sa nu iasa discutii suplimentare intre locatari, cum ca probabil presedintele sau administratorul are cine stie ce interese ...etc. etc. ( stiti d-vs. cum se discuta in asemenea situatii ). Ia imaginati-va sa fi fost un bloc cu 10 etaje si cu vreo 5-6 scari ...ce faceati atunci ? Asa...doar 2 scari...cred ca va puteti intelege mai usor pentru a efectua asemenea lucrari la ambele scari in cadrul unei actiuni comune...

Alte discuții în legătură

Cheltuielile pentru părțile comune ale asociației de proprietari sem@mps-design.ro sem@mps-design.ro Am înțeles că Legea 287/2009 privind Codul Civil stipulează la Art.654, aliniatul (2) că pentru părțile comune folosite exclusiv de către unii ... (vezi toată discuția)
Buna seara. avem la bloc urmatoarea situatie . s-a schimbat la ... caradis caradis Buna seara. Avem la bloc urmatoarea situatie . S-a schimbat la o scara o coloana de apa calda si rece pe un tronson. Administratorul a repartizat cheltuiala ... (vezi toată discuția)
Deși suntem plecați din țară și apartamentul este nelocuit, lunar apar pe listă pierderi de apă. de ce trebuie să le plătim dacă nu consumăm nimic? Andra_24goody Andra_24goody Buna ziua. Suntem plecati din tara insa avem un apartament in care nu locuieste nimeni. In fiecare luna desi sunt declarate 0 persoane la asociatie ne vin ... (vezi toată discuția)