Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare chelt asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare chelt asociație

Buna ziua.
Suntem o asociație de proprietari formată din 2 scări. În situația în care se zugrăvește sau se fac reparații doar la una din scări, este obligatoriu sa suporte toata asociația cheltuielile respective?
Va rog sa imi indicati si care e baza legală.
Multumesc frumos!
Petro38, utilizator
Doar dacă sunt fraieri, ceilalți. Baza legală este legea 196 /2018 și art. 654 alin 2 din codul civil. E vorba de o proprietate comuna exclusivă.
latka, moderator
Nu prea m.a clarificat raspunsul dvs.
Am citit lg 196 Dar nu rezultă cu claritate asa ceva.
Administratora noastra asa ne.a spus, că tb sa suporte toata asociația, pt ca asa i.au spus cei de la primărie.

latka a scris:

Doar dacă sunt fraieri, ceilalți. Baza legală este legea 196 /2018 și art. 654 alin 2 din codul civil. E vorba de o proprietate comuna exclusivă.

Petro38, utilizator
Știu ca nu rezulta din legea 196, acolo puteți citi despre proprietatea comuna exclusivă, dar citiți art. 654 alin 2 din codul civil și va veți lămuri, ca numai cei din scara unde se zugrăvește suportă cheltuielile. Asa e legal. Spațiul zugrăvit este proprietatea comună exclusivă a celor de acolo, deci numai ei vor suporta cheltuielile.

Cei de la primărie nu cunosc legile.
latka, moderator
Multumesc pt răspunsuri.
Si noi avem o asociatie pe blocul nostru, cu 2 scari ( bloc cu 7 etaje ). Cand s-au efectuat anumite lucrari DOAR la o scara cheltuielile au fost suportate de toti locatarii acelei scari doar. Pai daca se repara liftul de la scara 2 ce treaba au cei de la scara 1 cu lucrarile la liftul de la scara 2? La fel si cu zugravitul. Starea de curatenie este valabila la scara unde s-a facut si afecteaza locatarii acelei scari ( dincolo poate sa fie mizeria in toi ) si atunci vi se pare normal ca cei unde este mizerie sa dea bani pentru ca s-a zugravit? Dar e bine ca intotdeauna , mai ales ca sunteti doar 2 scari, sa faceti asemenea actiuni la ambele scari ca sa nu iasa discutii suplimentare intre locatari, cum ca probabil presedintele sau administratorul are cine stie ce interese ...etc. etc. ( stiti d-vs. cum se discuta in asemenea situatii ). Ia imaginati-va sa fi fost un bloc cu 10 etaje si cu vreo 5-6 scari ...ce faceati atunci ? Asa...doar 2 scari...cred ca va puteti intelege mai usor pentru a efectua asemenea lucrari la ambele scari in cadrul unei actiuni comune...