Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare chelt asociație
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare chelt asociație

Buna ziua.
Suntem o asociație de proprietari formată din 2 scări. În situația în care se zugrăvește sau se fac reparații doar la una din scări, este obligatoriu sa suporte toata asociația cheltuielile respective?
Va rog sa imi indicati si care e baza legală.
Multumesc frumos!
Petro38, utilizator
Nu e legal, pentru ca nu ar trebui sa mai existe apartamente necontorizate. Daca exista ele vor plati orice diferenta.
ART. 32
(1) Proprietarii sunt obligați să ia măsuri pentru consolidarea și modernizarea condominiului,
modernizarea echipamentelor, instalațiilor și dotărilor aferente, montarea contoarelor pentru
individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuală,
reabilitarea termică în scopul
creșterii performanței energetice, precum și reabilitarea structural-arhitecturală a anvelopei
condominiului pentru creșterea calității arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor
legale, în condițiile menținerii aspectului armonios și unitar al întregului condominiu, indiferent de
natura intervențiilor.