Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota Parte Cheltuieli Bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota Parte Cheltuieli Bloc

Daca într-un bloc cu 4 scări la o scară se fac reparații, de orice natură, fie că sunt conducte, fie că este o ușă de la intrare, fie că se zugravește scara blocului, cine plătește pentru acestea? Tot blocul sau doar scara respectivă?

Dar in ceea ce privesc conductele verticale ce trec prin apartament? le platesc doar proprietarii apartamentelor prin care trec conductele ?

Asociația de proprietari este formată pe bloc nu pe scară. iar alte hotarari in asociatie nu există. Conform legii 196 din anumite articole se intelege faptul că toată asociația plătește tot ce e comun. individual se platesc doar lucrurile ce sunt in interiorul apartamentului.

Cum ar trebui sa fie? stima.
La o lectura mai atenta se intelege si altfel.

Pe linga legea specifica, care, fie vorba intre noi are multe lacune si mult parfum de regim comunist, exista codul civil, care lamureste lucrurile :
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

[ link extern ]
Mai ales ca legea 196/2018 precede in mood expres ca deciziile legate de o scara se iaun numai de catre proprietarii din acea scara :
Art. 49
(4) Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată, după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.
[ link extern ]

Daca deciziile legate de proprietatea comuna exclusiva se iau de catre acei proprietari, atunci si cheltuielile le apartin.

Mergem putin la reducere la absurd. Imaginati-va ca o scara are interfon, sau lift, sau sistem de supraveghere video si celelalte nu.
Chiar logic analizind cazul, nu pot plati ceilalti pentru cei care au acele proprietati comune, dar exclusive.
latka, moderator
Și când exista contradicție între legea speciala 196 și codul civil de cine ascultăm?

Este mai mare codul decât o lege?

latka a scris:

La o lectura mai atenta se intelege si altfel.

Pe linga legea specifica, care, fie vorba intre noi are multe lacune si mult parfum de regim comunist, exista codul civil, care lamureste lucrurile :
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

[ link extern ]
Mai ales ca legea 196/2018 precede in mood expres ca deciziile legate de o scara se iaun numai de catre proprietarii din acea scara :
Art. 49
(4) Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată, după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.
[ link extern ]

Daca deciziile legate de proprietatea comuna exclusiva se iau de catre acei proprietari, atunci si cheltuielile le apartin.

Mergem putin la reducere la absurd. Imaginati-va ca o scara are interfon, sau lift, sau sistem de supraveghere video si celelalte nu.
Chiar logic analizind cazul, nu pot plati ceilalti pentru cei care au acele proprietati comune, dar exclusive.

domnule latka,

zice asa in art. 49: hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau tronsonului respectiv

scara respectivă plătește singură reparația dacă e de acord. dacă așa a hotărât. dacă si-au dat acordul o majoritate de pe scară. dacă scara respectivă nu a hotărât așa, de ce să nu plătească toată lumea ?
scrie clar acolo in limba română: hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau tronsonului respectiv!!!

si dacă analizăm logic, există Asociație. dacă asociația e pe bloc, nu pe scară, nu e normal să plătească membri asociației, pentru că de fapt cine repară ??? Ea! Care ea? Asociația. și cine e ea, asociația? păi nu suntem NOI DOI? de ce să plătesc doar eu când asociația suntem doi?

logica ar fi așa: asociație pe scară. eu consum eu plătesc. dar cât timp există conducte comune și nu poate fi separată asociația, nu văd altă logică decât aceea a impărțirii.

latka a scris:

La o lectura mai atenta se intelege si altfel.

Pe linga legea specifica, care, fie vorba intre noi are multe lacune si mult parfum de regim comunist, exista codul civil, care lamureste lucrurile :
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

[ link extern ]
Mai ales ca legea 196/2018 precede in mood expres ca deciziile legate de o scara se iaun numai de catre proprietarii din acea scara :
Art. 49
(4) Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată, după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.
[ link extern ]

Daca deciziile legate de proprietatea comuna exclusiva se iau de catre acei proprietari, atunci si cheltuielile le apartin.

Mergem putin la reducere la absurd. Imaginati-va ca o scara are interfon, sau lift, sau sistem de supraveghere video si celelalte nu.
Chiar logic analizind cazul, nu pot plati ceilalti pentru cei care au acele proprietati comune, dar exclusive.

Logic e ca în cazul în care majoritatea proprietarilor de pe scară sunt împotriva, lucrarea respectivă să nu se facă. Mi se pare de cea mai joasa speță, ca minoritatea de pe o scara să dorească reparația interfonul ui pe care scara respectivă și numai ea dintre toate scările blocului să-l aibă și plata să se facă de către toți din bloc.

Asa că nu aveți absolut nici un pic de dreptate, codul civil este foarte clar.
Nu asociația repară, ci intermediază un serviciu executat de o firma, asociația nu face pe banii ei și de plătit vor plăti prostii care nici măcar nu folosesc asa ceva.
latka, moderator
.