avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am cumparat mai multe aparate electrice care au marcat ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am cumparat mai multe aparate electrice care au marcat in manualul ...

Am cumparat mai multe aparate electrice care au marcat in manualul
de utilizare tensiunea de alimentare maxima 250V,, unele chiar 240V. Tensiunea legala maxima la retea este de 230 +10% ceea ce da 253V.
Deoarece mi s-au stricat masina de spalat, comanda de la centrala termica si un stabilizator de tensiune va intreb de ce este legal sa vinzi
aparate electrice care nu pot functiona la parametrii legali ai retelei electrice?

Alte discuții în legătură

Raspuns negativ reclamatie, ma pot adresa anpc? Pitesti Pitesti In urma unei probabile supratensiuni, s-a ars placa electronica a centralei termice, lucru mentionat in PV de inlocuire a acesteia. Am facut o ... (vezi toată discuția)
Daune enel - supratensiune madalin90 madalin90 Buna ziua, Am urmatoarea problema .... in data de 30/11/2016 datorita unor variatii de tensiune mi-au fost arse mai multe bunuri printre care si centrala ... (vezi toată discuția)
Buna seara, locuiesc in jud. ilfov, la casa, din 2017. de cand ... alia2 alia2 Buna seara, locuiesc in jud. Ilfov, la casa, din 2017. De cand ne-am mutat am avut probleme constant cu furnizarea energiei electrice de catre Enel insemnand ... (vezi toată discuția)