Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Raspuns negativ reclamatie, ma pot adresa ANPC?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Raspuns negativ reclamatie, ma pot adresa ANPC?

In urma unei probabile supratensiuni, s-a ars placa electronica a centralei termice, lucru mentionat in PV de inlocuire a acesteia.
Am facut o sesizare la distribuitorul de energie electrica, care a trimis reprezentant pentru “constatari”. Bineinteles ca raspunsul final primit pe email a fost unul negativ.
Problema este ca reprezentantii veniti al fata locului, nu au facut decat sa constate ca detin fizic acea centrala de care vorbeam in sesizare si nimic mai mult. Nu au vrut sa vada placa arsa, nu au vrut sa vada documentul eliberat de firma autorizata care mi-a schimbat placa, etc., mentionand ca toate acestea imi vor fi solicitate dupa ce trimit dansii PV de constatare la departamentul respectiv.
Surprinzator totusi, raspunsul continea si PV de constatare, pe care, scris de mana, se concluziona cum ca”..nu s-au constatat neconformitati care ar fi putut duce la deteriorarea aparaturii…” text care nu a existat in momentul in care mi s-a prezentat acel PV si l-am semnat.
Ma pot adresa ANPC cu aceasta situatie?
Ei in raspuns mentioneaza ca daca exista nemultumiri sa ne adresam instantei…, dar cred ca este costisitor si pentru a recupera 1350 lei nu se merita, probabil pe asta mizeaza si ei.

Pitesti, utilizator
Daca câștigați va recuperati si cheltuielile de judecata.
Nu recunosc nici morti ca e vina lor, niciodata nu e a lor.

Opc-ul nu va poate ajuta dar incercati. Si la ei si la anre.
gi-jane2, moderator
Multumesc mult, voi incerca.
Supratensiunile din rețea pot fi de mai multe feluri. N-ați precizat dacă locuiți la casă sau la bloc. În cazul în care stați la casă și aveți branșament aerian, instalația dvs. este expusă permanent riscului de apariție a supratensiunilor atmosferice. Pentru a reduce riscul acestora, dvs. ar trebui să aveți montat în tabloul electric general al casei un SPD (dispozitiv de protecție împotriva supratensiunilor atmosferice). Dacă nu-l aveți, e strict problema dvs. Oricum, dacă ar fi apărut o supratensiune cauzată de un trăsnet, vă asigur că nu doar acea placă electronică s-ar fi ars, ci v-ar fi luat foc întregul tablou electric (iar de la el, poate și casa), fără ca să puteți acuza pentru asta pe cineva în afară de dvs., care ar fi trebuit să aveți o instalație electrică conformă (adică una care să aibă toate protecțiile obligatorii prevăzute de Normativul I7-2011).
Un alt tip de supratensiune, care apare de obicei la blocuri, este cea cauzată de întreruperea conductorului neutru din rețeaua de alimentare trifazată a clădirii. Acest tip de supratensiune nu apare la un singur abonat, ci afectează toți abonații alimentați de coloana electrică al cărei conductor neutru s-a întrerupt. Dacă dvs locuiți la bloc și s-ar fi produs o astfel de supratensiune, ar fi trebuit ca toți locatarii blocului să fie afectați și să li se fi „prăjit” electrocasnicele aflate în funcție în acel moment. Într-o astfel de situație este foarte ușor de dovedit existența supratensiunii, dar când e vorba de o singură placă electronică a unui singur aparat electric, nu prea cred că aveți vreo șansă să dovediți ceva. Oricum, și pentru acest tip de supratensiune există dispozitive de protecție care se montează în tabloul general al locuinței și care-și fac treaba foarte eficient. Dacă dvs. nu aveți un astfel de dispozitiv, amintiți-vă pe viitor că prevederea este mama înțelepciunii.
florinm., utilizator
offtopic , @florin, cunoasteti o solutie pt tensiune mica in retea ?variaza intre 160-215v, cum ii conving sa accepte ca e o problema si sa trifazeze reteaua?
daca doriti, putetm discuta in privat, multumesc.

florinm. a scris:

Un alt tip de supratensiune, care apare de obicei la blocuri, este cea cauzată de întreruperea conductorului neutru din rețeaua de alimentare trifazată a clădirii. Acest tip de supratensiune nu apare la un singur abonat, ci afectează toți abonații alimentați de coloana electrică al cărei conductor neutru s-a întrerupt. Dacă dvs locuiți la bloc și s-ar fi produs o astfel de supratensiune, ar fi trebuit ca toți locatarii blocului să fie afectați și să li se fi „prăjit” electrocasnicele aflate în funcție în acel moment. Într-o astfel de situație este foarte ușor de dovedit existența supratensiunii, dar când e vorba de o singură placă electronică a unui singur aparat electric, nu prea cred că aveți vreo șansă să dovediți ceva. Oricum, și pentru acest tip de supratensiune există dispozitive de protecție care se montează în tabloul general al locuinței și care-și fac treaba foarte eficient. Dacă dvs. nu aveți un astfel de dispozitiv, amintiți-vă pe viitor că prevederea este mama înțelepciunii.

În general centralele ,,nemțești,,(germane) sunt mai sensibile față de cele,italiene,franceze etc.la fluctuațiile de curent frecvente la noi în tara.Acest lucru l-am aflat de la sevice-ul centralei Bosch după ce sa ars placa electronica la centrală.Dar,nu sa mai ars nimic din aparatele electronice gen TV,calculator(PC),HomeCinema,PlayStation sau electrocasnic frigider,masina de spalat rufe,vase etc.pe care le dețineam în apartament și nu am auzit pe vecinii din bloc să fi avut asemene probleme.Norocul meu a fost că era în garanție,cei de la service au spus dacă se mai strica încă odata o plateam,tot la 1400-1500 lei.Recomandarea celor de la service a fost cumpararea de un ,,stabilizator de tensiune cu servomotor,, ca să nu mai am probleme cu ,,prăjirea,, placii electronice de la centrală,ceeace am și făcut,de atunci nu am mai avut probleme de genul acesta la centrala.
romanulnevoias, utilizator