Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imposibilitatea organizarii Adunarii Generale a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imposibilitatea organizarii Adunarii Generale a Actionarilor pentru aprobarea situatiilor financiare.

Avand in vedere situatia actuala suntem in imposibilitatea organizarii Adunarii Generale a Actionarilor pentru aprobarea situatiilor financiare .Anul trecut . prevederile legale care au stat la baza organizarii AGOA prin corespondenta , respectiv OG 62/2020, nu mai pot fi avute in vedere pentru organizarea adunarii din cursul acestui an dat fiind ca art. 11, alin (1) prevede faptul ca aceste prevederi sunt aplicabile cel mult pentru doua luni dupa incetarea perioadei de urgenta; In aceste conditii situatiile finaciare intocmite si auditate pot fi depuse fara a fi aprobate de catre A.G.A. societatii, tinand cont de impisibilitatea de a se organizao Adunare Generala cu participarea unui numar foarte mare de actionari ( in jur de 150 din cei peste 600 ai societatii) . Solutia ar fi simpla doar sa se dea o OG de modificare a OG 62/2020 ca valabilitate a acesteia si pentru starea de alerta...
george-neagu, moderator