avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prezenta fizica AGA - reprezentant asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prezenta fizica AGA - reprezentant asociat unic

Am urmatoarea situatie:
SRL cu asociat unic persoana juridica straina SA doreste repartizarea dividendelor din anii anteriori.
Se intocmeste decizia asociatului unic prin care se delega un reprezentant al asociatului unic in vederea participarii la AGA SRL-ului.
Reprezentantul asociatului unic doreste sa nu fie prezent fizic in Romania pentru semnarea AGA, ci aceasta sa se realizeze prin mijloace electronice la distanta sau prin corespondenta.
In actul constitutiv al SRL-ului nu este precizat nimic in acest sens.
Imi puteti spune, va rog, daca i se poate indeplini doleanta si daca necesita modicare in actul constitutiv al SRL-ului?
Cel mai recent răspuns: anamd25 , utilizator 22:26, 27 Noiembrie 2013
Nu este obligatoriu ca sedintele adunarii generale ale asociatilor/actionarilor sa aiba loc exclusiv la sediul social al societatii.
In situatia expusa de Dvs. -societate cu asociat unic, sedinta poate avea loc oriunde este asociatul/actionarul sau mandatarul acestuia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar mai am unele neclaritati referitoare la unele prevederi din Legea societatilor comerciale, pe care le expun mai jos.

Conform Legii 31/1990 actualizata se prevede la Cap. 6 Societatile cu raspundere limitata:
"ART. 191
(1) Hotărârile asociaţilor se iau în adunarea generală.
(2) Prin actul constitutiv se va putea stabili că votarea se poate face şi prin
corespondenţă."

Se poate ca asociatul unic sa voteze prin corespondenta, daca da, la sediul social din Romania al SRL-ului cine semneaza hotararea AGA? (la societatile pe actiuni exista presedinte si secretar de sedinta care consemneaza voturile si semneaza hotararea)

"ART. 195
(1) Administratorii sunt obligaţi să convoace adunarea asociaţilor la sediul
social, cel puţin o dată pe an sau de câte ori este necesar."

Acest articol nu obliga ca sedintele adunarii generale ale SRL sa aiba loc la sediul social, adica in Romania?

La societatile pe actiuni este prevazut la ART. 110
(1) Adunările generale sunt ordinare şi extraordinare.
(2) Când actul constitutiv nu dispune altfel, ele se vor ţine la sediul societăţii
şi în localul ce se va indica în convocare. (aceasta prevedere nu se regaseste la SRL)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate hotarare a.g.a. cristina69 cristina69 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca din AGA unei societati comerciale fac parte 3 persoane si la o sedinta participa doar 2 persoane (care si semneaza ... (vezi toată discuția)
Cesiune de parti sociale elylaryssa elylaryssa As vrea sa stiu ce se poate face in cazul in care unul dintre actionari nu semneaza cesiunea? Actionarul care nu vrea sa semneze detine 5% din actiuni. (vezi toată discuția)
Vot prin corespondenta ginnyy ginnyy este nevoie de un formuar special pt votul prin corespondenta? mi se cer formalitati speciale la registrul comertului? In actul constitutiv nu se ... (vezi toată discuția)