Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este data de la care se aplica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este data de la care se aplica?

O persoana beneficiaza de un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat din data de 08.03.2021. Care este data de la care se aplica sporul de 15 % si scutirea la impozitul pe venit?
george-neagu, moderator
Scutirea de la plata impozitului pe venit se aplică pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative.

Despre care spor de 15% vorbiti?
Pt angajații de la stat legea salarizării prevede un spor de 15% pt persoanele cu handicap, dar doar pt cei cu grad accentuat și grav.

Cornel Vasile a scris:

Scutirea de la plata impozitului pe venit se aplică pentru veniturile realizate începând cu data încadrării contribuabilului în gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative.

Despre care spor de 15% vorbiti?

raisa-gabriela, utilizator
Dreptul se naste tot începând cu data încadrării în gradul de handicap grav sau accentuat.
Bună ziua,
Sunt persoana cu handicap accentuat din naștere, în luna decembrie 2021 m-am angajat în cadrul jandarmeriei romane ca și personal contractual, la primul salariu am beneficiat doar de scutirea de impozit, nu am beneficiat și de cei 15%. Vreau sa știu dacă trebuie sa beneficiez sau nu de acei bani tinand ca jandarmeria romana face parte din Ministerul afacerilor interne. Dacă da, va rog sa ma ajutați și cu un articol. Va mulțumesc.
Legea 153/2017
art. 22
(1) Pentru activitatea desfășurată de nevăzătorii cu handicap grav și accentuat, în cadrul programului normal de lucru, se acordă un spor de 15% din salariul de bază/solda de funcție/salariul de funcție/indemnizația de încadrare.

(2) Celelalte categorii de persoane cu handicap grav și accentuat care vor beneficia de acest spor se stabilesc prin hotărâre a Guvernului emisă până la data de 1 septembrie 2018.