avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dilema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dilema

Buna ziua!Asi dori sa mi spune ti si mie ,daca sunt angajat de o luna si ceva la o firma,beneficiez de zile libere pentru cununia civila(3-5 zile libere).Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 22:01, 5 Ianuarie 2010
Salariatii beneficiaza de aceleasi drepturi indiferent de vechimea la locul d emunca. Sigur, nu discutam despre sporul de vechime, dar orice alte drepturi castigate se aplica tuturor, fara discriminare.
Da, aveti dreptul de a beneficia de 5 zile libere platite in cazul casatoriei.
Facti o cerere in care solicitati 5 zile libere platite pentru evenimente deosebite (casatorie) in conformitate cu art 61 (a) din CCM unic la nivel national.
In unele CCM la nivel de unitate se acorda si o prima de casatorie.

Art. 61. - (1) Salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii, după cum urmează: a) căsătoria salariatului - 5 zile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere alonso_first_one alonso_first_one Este adevarat ca angajatorul trebuie sa ii dea zile libere unui angajat care face cununia civila?Mentionez ca eu voi face in septembrie cununia civila,insa ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie Mr. Brightside Mr. Brightside Bun gasit! Am si eu o nelamurire. Din cate am auzit cand te casatoresti primesti 5 zile de concediu. Cand se acorda acestea? Cand trebuie instiintat ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie lup4ever lup4ever Buna ziua, Urmeaza sa fac cununia civila iar firma mi-a dat cele 5 zile libere conform legi.Intrebarea este daca eu anul acesta fac decat cununia civila ... (vezi toată discuția)