Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dilema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dilema

Buna ziua!Asi dori sa mi spune ti si mie ,daca sunt angajat de o luna si ceva la o firma,beneficiez de zile libere pentru cununia civila(3-5 zile libere).Multumesc frumos.
Salariatii beneficiaza de aceleasi drepturi indiferent de vechimea la locul d emunca. Sigur, nu discutam despre sporul de vechime, dar orice alte drepturi castigate se aplica tuturor, fara discriminare.
Da, aveti dreptul de a beneficia de 5 zile libere platite in cazul casatoriei.
Facti o cerere in care solicitati 5 zile libere platite pentru evenimente deosebite (casatorie) in conformitate cu art 61 (a) din CCM unic la nivel national.
In unele CCM la nivel de unitate se acorda si o prima de casatorie.

Art. 61. - (1) Salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii, după cum urmează: a) căsătoria salariatului - 5 zile