Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Poate Anaf sa imi ceara contractele de inchiriere din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Poate Anaf sa imi ceara contractele de inchiriere din 2019 ?

Am 4 garsoniere pe care le inchiriez pe termen lung. In urma reclamatiilor unui vecin aflat la 5 case distanta am fost controlat de Anaf - persoane fizice in 2019 si voi fi iarasi controlat maine, multumita aceluiasi reclamagiu. Intrebare: pot inspectorii sa imi ceara contractele de inchiriere din 2019, pe care le-am dat la controlul anterior ? Eu nu le mai am, nu le-am pastrat. Am completat si depus declaratia unica pe 2019, 2020 si 2021, iar pe 2019 si 2020 am platit impozitele.
Da, se pot face verificari pe ultimii 5 ani.