Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Un minor a fost incredintat, pentru o ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Un minor a fost incredintat, pentru o perioada de ...

Buna ziua,
Un minor a fost incredintat, pentru o perioada de 1 an unei familii, în baza unei procuri. Aceasta procura a fost fost revocată de parinții minorului la Ambasada României din Haga. S-au prezentat sa isi recupereze copilul dar acea familie refuza sa dea copilul.
Va rog sa imi spuneti, daca acea procura trebuia inregistrata la vreo autoritate in Romania pentru a produce efecte? Astept sugestii pentru acest caz.
Multumesc
Da ce copilul e o marfa? Sa mearga cu politia si sa-si ia copilul. Procura este valabila pe perioada cat ei ca parinti nu pot sa-i acorde copilului ingrijire dar nu este o decadere din drepturile parintesti. Daca nu sa mearga in instanta de tutela.
Trebuie înaintată o actiune in justitie.
Trebuie o hotărâre judecătorească executorie.
Sa apelati la executor și avocat după ce aveți hotărârea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sfatul meu: prezentati-va la cea mai apropiata sectie de Politie (inclusiv daca sunteti in strainatate) si intrebati politicos ce se poate face.