Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere gravida Am o firma care si-a inchis pct de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere gravida Am o firma care si-a inchis pct de lucru, ...

Concediere gravida
Am o firma care si-a inchis pct de lucru, am Concediat angajatii, firma mai exista cateva luni pana vand mijloacele fixe dar fara activitate. Am si o gravida pe care nu pot sa o concediez desi firma nu mai are activitate, este foarte stupid sa fiu obligata sa ii achit salariu si apoi concediu de maternitate si asig sociale practic din buzunarul meu! Ma ameninta cu plangeti itm.. Si in acelasi timp cere adeverinte pt medic! Noaptea mintii! ! De 10 ani ma chinui sa recuperez c. Medicale ale altor angajati deci sa nu imi spuneti ca recuperez banii pt ca e pacaleala! De 10 ani nu am primit niciodata banii! Intrebarea mea este cum o pot concedia? Nu e logic cu desfiintare post? Daca nu prrsteaza nici o munca si cum pot si din ce sa ii achit salariu si concediu medical daca firma nu are incasari? Nu e aberant? Ce sa fac? Multumesc pot suna la itm? Ca se pare ca doar angajatii au drepturi
Este posibila concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

ITM-ul nu are ce sa va faca daca o concediati ... nu are cum sa va anuleze decizia de concediere si nici sa va sanctioneze pentru asa ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Puteti sa ii inchideti contractul cu articolul 65 alin. 1- desfiintarea locului de munca. In acest caz, va fi asigurata in continuare

Alina I. a scris:

Puteti sa ii inchideti contractul cu articolul 65 alin. 1- desfiintarea locului de munca. In acest caz, va fi asigurata in continuare

Va sfătuiesc sa va consultați cu un avocat in vederea emiterii deciziei de desfacere a contractului de munca.
Va trebui sa argumentați motivele desființării locului de munca.Noi am avut un caz asemanator.Salariata ne-a dat in judecată și a câștigat .Motivul invocat de judecător a fost acela ca nu am întocmit corect decizia de desfacere CM, ca nu am precizat și argumentat motivul desființării locului de munca.
Faptul ca nu s-a intocmit corect decizia este o situatie , iar concedierea ca motive de fond este o alta sitautie.