avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în octombrie, ...

Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în octombrie, şi care a născut şi crescut 6 copii ,există lege să iasă mai devreme la.pensie?mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:24, 19 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista un act normativ in vigoare .

Noua lege a pensiilor care prevedea ca " Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare și care au născut 3 copii și i-au crescut până la vârsta de 16 ani beneficiază la cerere de reducerea cu 6 ani a vârstei de pensionare prezata in anexa" va intra in vigoare la 01.septembrie.2023.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Octombrie 1959 Mai 2021 61/7
Februarie 1960 Octombrie 2021 61/8
D-voastra daca indeplineati conditia de stagiu minim de 15 ani, acum erati pensionara.
Nu aveati nevoie de acea prevedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru femei manuq17 manuq17 Buna ziua ! As dori sa va adresez si eu o intrebare : Cand poate iesi la pensie (chiar si anticipat) o femeie nascuta la data de 20.10.1959 (55 de ani si 3 ... (vezi toată discuția)
Pensionare mircea_av mircea_av buna, sunt nascuta in 1960/15 ianuarie,am lucrat 16 ani la grupa a doua,am 3 copii ,as dori sa stiu dupa noile legi ,pe ce data sa la ce varsta pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)