Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în octombrie, ...

Dar o femeie care împlineste vârsta de 62 ani în octombrie, şi care a născut şi crescut 6 copii ,există lege să iasă mai devreme la.pensie?mulţumesc!
Nu exista un act normativ in vigoare .

Noua lege a pensiilor care prevedea ca " Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare și care au născut 3 copii și i-au crescut până la vârsta de 16 ani beneficiază la cerere de reducerea cu 6 ani a vârstei de pensionare prezata in anexa" va intra in vigoare la 01.septembrie.2023.
Octombrie 1959 Mai 2021 61/7
Februarie 1960 Octombrie 2021 61/8
D-voastra daca indeplineati conditia de stagiu minim de 15 ani, acum erati pensionara.
Nu aveati nevoie de acea prevedere.