Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am si eu o problema de discutat. O ruda ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am si eu o problema de discutat. O ruda decedata de ...

Buna ziua
Amsi eu o problema de discutat.
O ruda decedata de noua luni.
Nu are familie, divortat de circa 35 de ani nu a avut copii.
Noi suntem tulpina urmatoare, sunt in posesie, am chei si totul este incuiat de mine si in posesia mea.
Am platit impozitul si datoriile decedatului.
Zilele trecute un vecin din sat m-a rugat sa-l las sa introduca o masina in curte ca nu are unde sa o tina pentru cateva zile, dar am fost pacalit.
Dupa aceea a zis ca vrea sa cumpere el casa.
i-am zis un pret si nu a fost de acord.
Atunci i-am cerut sa scoata masina din curte si refuza sa o mai scoata .
L-am somat pe watsap sa scoata masina pana azi la ultima ora a zilei.
El acum incerca sa imi interzica mie sa mai intru in curte si m-a amenintat sa nu mai intru eu.
EU AM TOATE CHEILE SI PANA ACUM TOT NUMAI EU AM FOLOSIT SI POSEDAT CASA SI CURTEA.
CE FAC SA SCOT MASINA LUI DIN CURTE , CE FAPTE SAVARSESTE SI CE TREBUIE SA FAC .
VA ROG URGENT CA SA ACTIONEZ MAINE LA PRIMA ORA.
EL NU ARE NICIUN DREPT SI VREA SA FACA POSESIE PRIN ACEASTA MASINA DIN CURTE CA SA NE OBLIGE SA-I VINDEM.
Va rog sa ma ajutati cum sa procedez.
Va multumesc.
De vândut, nu are cum să vă oblige.
Iar să "faca posesie " ii trebuie 30 de ani.
Faptul că a lăsat masina acolo, nu înseamnă nimic.
Puteti contacta pe cineva cu o platformă sau cu o macar și să o mutați în stradă.
Problema este ca nici dvs, legal, nu aveti niciun drept. Dețineți niste chei de la un imobil și atât.
Dacă aveți calitatea de moștenitor legal, dezbateti succesiunea si deveniți proprietar. Numai în această calitate, aveti temei să actionati.
Multumesc pentru raspuns
Dar faptul ca eu i-am dat voie verbal sa aduca masina pentru cateva zile nu inseamna ca mi-a incredintat-o mie sa am grija de ea?
El mi-a cerut sa deschid lacatul de la poarta ca isi ia masina, dupa care s-a razgandit si a refuzat.
I-am trimis mesaj ca daca nu o ia pana azi eu voi inchide din nou poarta cu lacat.
Daca vine pe urma si sparge lacatul si scoate masina si pleaca ce fapte savarseste.
Eu consider ca daca mi-a incredintat-o acum trebuie sa aiba acordul meu sa o ia inapoi pentru ca a refuzat sa o ia asa cum i-am comunicat.
Deci eu raspund de acea masina, nu este incredintata mie in curte?
Daca se intampla ceva cu masina pe care mi-a incredintat-o eu am o raspundere .
Deci nu trebuie sa aiba acordul meu sa o mai ia dupa expirarea termenului nerespectat si al refuzului?
Nu mi-a lasat chei si acte.
Nu stiu daca este furata este a lui sau nu.
Daca se intampla un incendiu si eu nu detin cheile sa o pot scoate urgent imi poate lua foc si casa ca este langa fereatra casei.
Daca nu vrea sa ia masina nu este obligat sa lase cheile?
Daca vine politia si intreaba datimi actele de la masina din curte sa vadem ce este cu ea in curtea voastra eu ce zic?
Cum motivez daca este furata sau a cui este ?
Are numere de inmatriculare la SUCEAVA iar casa este in TELEORMAN
Daca ar fi masina lui avea obligatia ca in termen cred de 30 de zile sa o inmatriculeze in Teleorman unde domiciliaza .

florifrumoase, utilizator
Nu v-a încredințat nicio masina.
Dvs i-ati asigurat un spațiu de parcare si atat.
Nu există niciun document încheiat, cum ca v-ar fi încredințat masina, că v-ati asumat vreo obligație, iar cheile și actele sunt la el. Pur si simplu a ocupat un spațiu, în mod abuziv.
Ce se intampla cu masina, nu e problema dvs. Cu atât mai mult cu cât i-ati și spus sa o ia de acolo.
Daca masina este furata sau sunt alte probleme legale, se poate considera ca este complicitate. Sau, daca treburile se complica, vecinul poate spune ca nu-i masina lui, nu stie nimic despre ea, nu are cheile si actele etc. Se poate trage chiar concluzia ca masina va apartine si dvs. ati bagat masina in curte.
raluk0207 sugereaza, de exemplu, ca daca eu nu am dezbatut susccesiunea si nu sunt proprietar, oricine poate sa-mi deschida poarta si sa lase acolo o masina (sau sa dea o petrecere) in curte sau sa se instaleze in imobil (nu degeaba vecinul vrea sa cumpere casa). Vecinul ala stie ceva ce dvs. nu stiti, consultati un avocat.
sadrian, utilizator
Nu numai ca sugerez, dar chiar si afirm. La randul sau, userul poseda un imobil, care legal, nu ii apartine.
La fel de bine, poate sa fi furat cheile de la casa respectiva.
Acum, e cam greu de crezut ca cineva ar intra cu forta in curtea lui X si ar lasa masina acolo, cum s-ar spune pe romaneste "cu japca". Totusi e un autoturism de 2 tone, nu un maruntis, ca sa il lasi pe unde apuci.
Este evident ca masina se afla acolo, in urma unei discutii prealabile si cu acceptul celui care detine cheile de la poarta de acces.
In caz ca masina ar fi furata, complicitatea trebuie dovedita.
Eu as proceda ca un cazul unei parcari neregulamentare. As chema o platforma si efectiv as muta-o in strada.
raluk0207, utilizator