avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OCPI Bucuresti se mișca greu. Pe scurt, am semnat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OCPI Bucuresti se mișca greu. Pe scurt, am semnat un antecontract ...

OCPI Bucuresti se mișca greu.

Pe scurt, am semnat un antecontract pentru un apartament care urmeaza sa il achizitionez. Notar-ul a facut 2 cereri catre OCPI:

1. Notare cu termen eliberare in 13-04-2021 care reprezinta inscrierea antecontractului in cartea funciara.

2. Rectificare cu termen eliberare in 14-04-2021 care reprezinta modificarea unei greseli in cartea funciara.

Mai exact, propietarul X este notat corect la "B. Partea 2. Propietari si acte" ca fiind propietar cu cota 1/1.
La "C. Partea 3. Sarcini" este trecuta o ipoteca la o banca astfel :
- "INSCRIERE, drept de IPOTECA, Valoare: Sarcini:se inscrie ipoteca pt
suma de 155.000 CHF+dobinzi aferente, alte costuri, comisioane si
cjheltuieli si se noteaza interdictie de instrainare, grevare, construire,
inchiriere, demolare- proprietar: PROPIETAR X si Nicoleta"

Practic aceste 2 cuvinte "si Nicoleta" trebuie scoase din cartea funciara intrucat priopietarul X are drept deplin de propietate asupra imobilului.
Nicoleta din ce presupunem noi este sora propietarului X, iar ea nu mai are drept de propietate/ sau nu a avut niciodata.

Problema mea este ca OCPIB deja a intarziat ambele cereri cu cateva zile fara nici un raspuns.
La telefon nu raspunde nimeni, iar pe mail inca nu mi s-a raspuns.
Astept aceste 2 cereri sa fie solutionate pentru ca notarul sa imi elibereze opinia notariala necesara bancii pentru a mi se accepta un credit.

Ce sa fac ? Mai astept, ii mai stresez pe cei de la OCPIB, cer o opinie notariala pentru a paraleliza procesul banci cu cel al OCPIB?
Ati trecut prin aceasta asteptare pana acum ? Cat a durat ?

Mersi

Alte discuții în legătură

Conform noului cod civil, este necesar ca cererea de radiere a ipotecii pe o constructie sa fie intocmita de catre banca in forma autentica la notar ? dancielo77 dancielo77 De curand am accesat un credit de 50000 euro la banca x, prin care am refinantat anticipat si inchis doua credite mai vechi la banca Y, unul din cele doua ... (vezi toată discuția)
Act de propietate al casei pierdut Pesimistul Roz Pesimistul Roz Am pierdut actul de propietate al apartamentului .Se poate pune o interdictie de vanzare sau altceva la cartea funciara ptr.a,nu se putea face nici o ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar&carte funciara ContSters172348 ContSters172348 pentru a lua un credit de refinantare cu ipoteca jurista bancii a pus o conditie si anume sa trec si sotia in cartea funciara a propietatii, nicaieri nu este ... (vezi toată discuția)