Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... echivalare diploma licenta Arhitectura
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

echivalare diploma licenta Arhitectura

Buna ziua! Sunt cetatean roman si am terminat facultatea de Arhitectura in strainatate - "Faculty of technical sciences" in Novi Sad, Serbia mai precis. Facultatea apartine sistemului bologna acceptat in UE. Diploma obtinuta imi acorda titlul de "inginer in domeniul arhitecturii" titlu nerecunoscut de catre CNRED. Mi s-a oferit in schimb o diploma de arhitect ciclul I adica cu specializarea in tehnologie arhitecturala care nu imi permite sa fac un masterat in Romania deoarece diploma obtinuta prin echivalare are doar 3 ani iar pt masterat sunt necesari 4. Mentionez ca in Serbia aceasta diploma este de arhitectura si nu de alta profesie cum se intampla in cazul universitatilor de tehnologie arhitecturala din UK sau Danemarca de exemplu. De asemenea diploma obtinuta din Serbia este de 4 ani iar eu am credite ECTS efectuate anterior si la alte afcultati din UE, cumuland aproximativ 6-7 ani de studii insa la nivel de licenta si nu de masterat. As dori sa stiu daca exista sanse la o altfel de echivalare in Romania care sa imi permita sa urmez un masterat sau sa obtin semnatura.
Trebuia sa contestati Decizia CNRED.

Decizia C.N.R.E.D. poate fi atacată o singură dată, în termen de 45 de zile lucrătoare de la data luării la cunoştinţă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Inca mai am timp sa contestez, dar ce as putea face pt a obtine un alt rezultat?
Ar trebui sa aveti argumente solide care sa combata acea decizie.
Cornel Vasile, Consilier juridic