avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Obtinerea unui extras informativ de CF pentru ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Obtinerea unui extras informativ de CF pentru determinarea destinatiei unui spatiu comercial

Buna ziua.
Doresc obtinerea unui extras informativ de Carte Funciara pentru determinarea destinatiei unui spatiu comercial aflat la parterul unui bloc.

Nu cunosc Numarul Cadastral nici numarul de Carte Funciara al spatiului respectiv. Singurele informatii pe care le am sunt datele de pe actul de proprietate al apartamentului care se afla deasupra spatiului respectiv (nu stiu daca din acestea se pot deduce informatii).

Mentionez ca pe portalul ANCPI nu apar informatii despre imobilul in care se afla acel spatiu (anul de constructie este 1987).

Cautand informatii despre acest subiect am gasit o discutie relevanta (insa au trecut mai bine de 10 de ani de atunci si sper ca au aparut niste solutii mai simple): www.avocatnet.ro/forum/discu... .

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2021
Doldrums, utilizator
Cel mai recent răspuns: Doldrums , utilizator 00:36, 24 Aprilie 2021
mai intai trebuie sa aflati daca apartamentul este intabulat.
Cred ca este intabulat, este in acelasi bloc in are este apartamentul meu, care este intabulat.
Daca imi ziceti toate datele pe care le cunoasteti (strada, numar postal, numar bloc, numar apartament, etc) poate va pot ajuta cu o identificare.
Daca imi ziceti toate datele pe care le cunoasteti (strada, numar postal, numar bloc, numar apartament, etc) poate va pot ajuta cu o identificare.


V-as fi foarte recunoscator.
Adresa este:

Str. Calea Bucuresti Nr. 13-15 (Bl.34), Cod postal 500326, Brasov (jud Brasov). (este la parterul comercial care apare si in poza de pe google maps - link mai jos)

Acesta este un link de google maps care arata exact pozitionarea (sper ca ajuta): [ link extern ]

Adresa apartamentelor care se invecineaza cu acest spatiu comercial (sunt deasupra lui), si care au o intrare separata este:
Str. Calea Bucuresti Nr. 13, Bl.34, sc. A (apartamente de la 1 -> 12), 500326, Brasov (jud Brasov).

Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 23 Aprilie 2021
Doldrums, utilizator
epay.ancpi.ro

Sunt 3 feluri de extrase pe care le puteti scoate.

Extrasul de carte funciara al terenului de sub constructie (bloc)
Nr. CF 134247 / nr. topo. 7464/6 (la numar cadastral nu scrieti nimic pentru ca nu are)

Extrasul de carte funciara colectiv (al blocului unde apar toate apartamentele)
Nr. CF 134247-C1 / nr. topo. 7464/6

Extrasul de carte funciara al spatiilor comerciale de la parter (exista una singura, eu cred ca asta e, in extrasul CF scrie doar ``spatii comerciale``)
Nr. CF 134247-C1-U15 / nr. topo. 7464/6/I (I roman nu litera L)

Adresa din CF: Loc. Brasov, Str Calea Bucureşti, Nr. 13, 15, Bl. 34, Et. parter, Ap. SPAŢII COMERCIALE

Alte discuții în legătură

Extras de carte funciara nr cadastral ContSters200727 ContSters200727 Buna ziua. Constructorul a reusit sa schimbe destinatia demisolului pe care l-am cumparat din spatiu tehnic in apartament (locuinta). O persoana cu studii ... (vezi toată discuția)
Bloc apartamente cu nivel înălțime mai mare decât în planul de urbanism al zonei Podeni Podeni Care sunt implicațiile juridice pe termen scurt si lung dc achizitionez un apartament intr un bloc din 2011 in Buc militari, apartament care are Carte ... (vezi toată discuția)
Apartamentele dintr-un bloc sunt inscrise in aceeasi carte funciara? tudor100 tudor100 O ruda vrea sa solicite un extras de carte funciara, dar nu cunoaste numarul cartii funciare si numarul cadastral. De fapt, nu stie nici daca apartamentul este ... (vezi toată discuția)