avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Extras de carte funciara nr cadastral
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Extras de carte funciara nr cadastral

Buna ziua.
Constructorul a reusit sa schimbe destinatia demisolului pe care l-am cumparat din spatiu tehnic in apartament (locuinta). O persoana cu studii juridice mi-a facut o observatie, dupa ce a consultat extrasul de carte funciara pentru informare, referitoare la nr de CF...apartamentul este numerotat ca fiind ap.14, iar nr de CF este 27XXXX-C1-U26. La fel este nr cadstral/topografic: 27XXXX-C1-U26
Colega mea spune ca si extrasul CF ar trebui sa aiba terminatia U14, daca apartamentul este nr.14.
Ati putea sa imi spuneti de ce este aceasta discrepanta intre nr CF (U26) si nr de apartament (NR.14) si daca in acest fel este ok extrasul de carte funciara?
As avea nevoie de raspunsul d-voastra cat de repede intrucat suntem chemati la intabulare saptamana viitoare si as vrea sa stiu daca acest aspect din extrasul de carte funciara este ok.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters200727 , utilizator 09:07, 5 Iunie 2013
nu este obligatoriu sa coincida nr de ap cu terminatia nr top , sunt topograf de 5 ani si am vazut multe cf-uri cu acest exemplu
Da, nu este obligatoriu
Haideti sa va lamuresc cum este cu acest nr. de CF 27XXXX-C1-U26: Pana acum vreo 2,3 ani cartile funciare erau tinute pe hartie, numerele lor se terminau in "/N" (ceea ce insemna "nedefinitiva"), iar numerele cadastrale ale apartamentelor erau formate din numarul cadastral al blocului, urmat de "/" , scara si numarul apartamentului (eventual, se mai mentiona si numarul etajului), asa incat nr. cadastral arata ceva de genul (cu titlu de exemplu) 249/A;12.
Acum, cartile funciare se tin in format electronic, cele pe hartie convertindu-se, iar cele noi deschizandu-se direct in format electronic, iar imobilele sunt identificare cu un identificator electronic (de exemplu, cartea funciara a unui apartament are IE 60011 - C1-U12, unde 60011 reprezinta numarul cartii funciare colective - adica blocul, iar U12 reprezinta faptul ca apartamentul respectiv este al 12-lea inscris in cartea colectiva respectiva, nu ca ar fi apartamentul nr. 12; el poate fi foarte bine apartamentul nr, 28, dar are U12 pentru ca este al 12-lea inscris).
Asadar, tendinta este ca pe viitor imobilele sa fie identificate cu un singur numar (comun atat pentru numarul cadastral, cat si pentru numarul de carte funciara), numar numit identificator electronic!
Va multumesc mult tuturor pentru raspuns.
Va doresc o zi frumoasa si spor in toate!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: sunt ... ileana1962 ileana1962 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt proprietarul unui imobil situat in Craiova ,conform nomenclaturii stradale este situat pe strada ... (vezi toată discuția)
Cum aflu numele paratului cunoscand doar adresa?? aidu aidu Buna ziua, Doresc sa introduc o cerere de chemare in judecata pt pretentii de vecinatate contra proprietarilor unei case. Dar nu am nicio idee cum ii ... (vezi toată discuția)
Intrebare urgenta cadastru! am facut cadastrul unui teren + casa ... danutza33 danutza33 Intrebare urgenta cadastru! Am facut cadastrul unui teren + casa acum vreo 20 ani ca urmare a succesiunii dupa decesul unuia dintre parinti. Nu aveam ... (vezi toată discuția)