avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o întrebare. Unei familii de 3 persoane le-au fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o întrebare. Unei familii de 3 persoane le-au fost repartizată ...

Am o întrebare.
Unei familii de 3 persoane le-au fost repartizată o locuință socială de primărie acum 10 ani.
Acum la reînoirea contractului li s-a comunicat că nu se mai încadrează la locuință socială întrucât depășește venitul net pe familie prevăzut de lege.
Familia aceasta are un venit mediu net de 4500 lei. (toate cele 3 persoane)
Primăria a invocat 2 articole pentru această situație: Art. 42 și 46 din Legea 114/1996.

Întrebarea este: Această familie a depășit venitul prevăzut de lege ?
……………

LEGE nr. 114 din 11 octombrie 1996 (**republicată**)privind locuințele

Articolul 42
Au acces la locuință socială, în vederea închirierii, familiile sau persoanele cu un venit mediu net lunar pe persoană, realizat în ultimele 12 luni, sub nivelul câștigului salarial mediu net lunar pe total economie, comunicat de Institutul Național de Statistică în ultimul Buletin statistic anterior lunii în care se analizează cererea, precum și anterior lunii în care se repartizează locuința.
….
Articolul 46
Contractul de închiriere se poate rezilia:
a) în condițiile prevăzute la art. 24 din prezenta lege;
b) în cazul în care venitul mediu net lunar pe familie, realizat în 2 ani fiscali consecutivi, depășește cu peste 20% nivelul minim prevăzut la art. 42 din prezenta lege, iar titularul contractului de închiriere nu a achitat valoarea nominala a chiriei în termen de 90 de zile de la comunicare.
……………..

▪ În luna februarie 2021, câştigul salarial mediu net a fost 3365 lei (Institutul Național de Statistică)
……..
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Calcul chirie locuinta sociala Augusta2010 Augusta2010 Am marea rugaminte de a ma ajuta cu un raspuns: La calculul chiriilor pentru locuintele sociale se ia in considerare, potrivit Legii Locuintei, venitul net ... (vezi toată discuția)
Termen acordare locuinta sociala LEONY2003 LEONY2003 Locuiesc in Bucuresti de peste 10 ani si in toata aceasta perioada jobul pe care l-am avut mi-a permis sa inchiriez o locuinta. Acum m-am inbolnavit mai precis ... (vezi toată discuția)
Venitul mediu net , aprobat de guvern mirela 20 mirela 20 Buna ziua, știți care este venitul mediu pe membru de familie , este cumva salariu mediu pe economie sau ...? Locuiesc cu chirie intr-o locuință socială ... (vezi toată discuția)