Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venitul mediu net , aprobat de guvern
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venitul mediu net , aprobat de guvern

Buna ziua, știți care este venitul mediu pe membru de familie , este cumva salariu mediu pe economie sau ...?
Locuiesc cu chirie intr-o locuință socială și am observat că in legea 114/96 spune că nu trebuie să depășesc 20% din acest venit, iar în altă lege care complectează 114/96 că trebuie să am maxim mai puțin cu 20% fata de venitul medium net "aprobat de guvern" . Arici care e acesta , mi-e teamă că voi fi iar evacuat , am mai fost odată pe legea retrocedărilor . Mulțumesc tuturor care mă pot ajuta cu acesasta dilema
Este vorba despre câștigul salarial mediu net lunar pe total economie, comunicat de Institutul Național de Statistică în ultimul Buletin statistic anterior lunii în care se analizează cererea, precum și anterior lunii în care se repartizează locuința.

[ link extern ]
In cazul meu , daca locuiesc deja de 7 ani , dar sunt obligat să declar fiecare modificare de venit. Înseamnă : conform buletinului de statistică al luni in care declar modificarea de venit? In cazul in care contractul mai e valabil 2 ani, mă poate da afara? Și care e aceasta sumă în momentul actual, nu am reușit să înțeleg ceva din link. Mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Este vorba despre câștigul salarial mediu net lunar pe total economie, comunicat de Institutul Național de Statistică în ultimul Buletin statistic anterior lunii în care se analizează cererea, precum și anterior lunii în care se repartizează locuința.

[ link extern ]