Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Câte puncte aduc, in cazul pensiei la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Câte puncte aduc, in cazul pensiei la limita de vârstă, ...

Buna ziua,

Cite puncte aduc, in cazul pensiei la limita de virsta, stagiul militar intre octombrie 1978 si martie 1980 si facultatea de 5 ani absolvita cu diploma intre 1980-1985.
Cum se calculeaza punctajul mediu anual ulterior/
Va multumesc,
Stamate C.
Aduc:
- Aproximativ 3,4 puncte
3,4:35=0,09714x1442=140 lei pensie/luna.
Prin aplicarea indicelui de corectie de 1,41, castigul va fi de 197/198 lei/luna.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspunsuri.
Indicele de corectie aplicat este cel de la trecerea la pensia de limita de virsta sau, in cazul meu, cel de cind am avut pensie anticipata partiala coeficientul de corectie fiind 1.2?
1.2.
In acest caz ramaneti cu 140 lei.
La trecerea la limita de varsta veti ramane cu valoarea punctajului mediu anual aferent indicelui de corectie de la data deschiderii drepturilor.
Carp Mircea, utilizator
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.
Totusi nu trebuia sa se faca majorarea cu indicele 1,2, respectiv 140x1,2?
Daca nu care este motivul pentru care nu se face aceasta majorare?