Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se calculeaza ajustarea tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se calculeaza ajustarea tva?

Cum se calculeaza ajustarea tva in cazul in care o firma trece la tva si are stoc de marfa?
Va rog un exemplu ,
george-neagu, moderator
Se face inventar și se evidențiază TVA plătit furnizorilor la data achiziției mărfurilor. Se poate decide dacă prețul de vânzare cu amănuntul rămâne același sau nu. Eu recomand păstrarea acestuia ca și mai înainte.

Dacă păstrăm prețul de vânzare cu amănuntul, coloanele tabelului ar putea fi (pot fi mai multe în funcție de informația dorită):
- nr. crt.
- denumire produs
- unitate de măsură
- cantitate
- preț
- valoare
- TVA neexigibilă
- data achiziției
- denumire furnizor
- CUI/CIF furnizor
- nr, document achiziție
- preț achiziție fără TVA
- valoare achiziție fără TVA
- TVA deductibil