Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe succesiune

Buna ziua!

In cazul unui proces pentru dezbaterea si impartirea succesiunii, taxele platite de reclamant (taxa de timbru, cheltuieli expertize etc), vor putea fi recuperate (partial) de la ceilalti mostenitori?
Daca se poate, se recupereaza in functie de cota fiecarui mostenitor(cote diferite) sau taxele se impart egal intre mostenitori indiferent de cota?
Multumesc!
Cheltuielile de judecata - mai putin onorariile de avocat-se impart intre mostenitori proportional cu cota parte ce revine fiecaruia din mostenire. Onorariile avocatiale se compenseaza.

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Cheltuielile de judecata - mai putin onorariile de avocat-se impart intre mostenitori proportional cu cota parte ce revine fiecaruia din mostenire. Onorariile avocatiale se compenseaza.

Va mulțumesc!